Uçan Tren! Hyperloop Nedir?

hyperloop one

Biliyorsunuz, hepimiz hayatı hızlı yaşıyoruz ve hızı seviyoruz. Uçak, otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarını da kullanıyoruz fakat bazen bu araçlar bizim hızımıza yetişemiyor. Şimdi karşımızda bunu çözecek bir araç var: Hyperloop. Bu yazımızda sizlerle Hyperloop nedir inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Uber Uçan Taksi Prototipini Sundu!

Bu yazımda sizlerle teknoloji ve bilimin harmanlandığı gelecekten gelen bir araç hakkında yazacağım. Hızı hepimiz seviyoruz , yalanlamayın. Hayır diyorsanız size şunu sorayım, Almanya’ya arabayla mı gitmeyi tercih edersiniz yoksa uçakla mı? Aranızda çevreyi göre göre gitmek isterim arabayla diyenler olacaktır. O zaman şöyle sorayım, peki ya 10 saat sonra orada bir toplantınız varsa? O zaman tek çareniz hızlı olmak ve uçak kullanmak. İşte olay burada başlıyor. Çok hızlı olmamız için tek kullanabileceğimiz araç uçak. Denizde, karada veya demiryolunda bu kadar hızlı olamıyoruz. Bunun üzerinde düşünen bazı kişiler bu sorun hakkında çözüm aradılar ve birkaç fikir ürettiler. Bunlardan en önemlilerinden biri olan ve şu an hayata geçirilmeye başlayan bir proje var, Hyperloop. Üst düzey fikirleri ile hayatımızı kolaylaştırmaya devam eden Elon Musk abimizin bir projesi ile daha karşınızdayım.

Hyperloop Kapsülü
Hyperloop Kapsülü

HyperLoop

Bu aracı basitçe bir kapsülün içindeki tren olarak betimleyebiliriz. Tüpün içinde basınçla harekete geçen ve kızaklar yardımıyla haraket eden silindir şeklinde bir tren olan bu tren saate 1200km hıza kadar ulaşabiliyor. Yani Ankara’dan Berlin’e yaklaşık iki iki buçuk saate ulaşabilirsiniz. Yani uçaktan biraz daha hızlı, belki daha da hızlı olabilir 🙂

Şu an Nevada Çölü’nde 4KM’lik deneme amaçlı yapılan bir Hyperloop yapısı bulunuyor. Bazı kişilere göre bir çok riski ve masrafı olduğu belirtilen bu aracı, çoğu kişi dört gözle bekliyor. Ülkemizde de Hyperloop’un bulunduğunu varsayarsak, Edirne’den Hakkari’ye yaklaşık 1 saat 30 dakikada varabiliriz. Evet çok hızlı!

Şuan tüm Dünya şehirlerinde bu aracın planları hazırlanırken, ülkemizde tabii ki bir icraat yok. Ama şunu belirtmekte fayda var, bu araç hala yapım ve gelişim aşamasında. Yani güvenliği ve hızı kesinleşmedikçe, piyasaya çıkmayacak. Şöyle diyebiliriz, bu aracı çok yakın bir zamanda göremeyeceğiz. Ama 10 yıl sonra bakarsınız, bu Hyperloop’un içinde evinize doğru gidiyorsunuz. Kim bilir?

Bakmadan Geçme!  Tesla Gibi Olmaya Çalışan 3 Çin Firması

Yazımızın sonuna geldik, görüşlerinizi ve sorularınızı yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikWhatsapp Nasıl Para Kazanıyor?
Sonraki İçerik3D Yazıcı Nedir Ve Nasıl Çalışır?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın