Her Mühendisin Bilmesi Gereken Programlar

Her Mühendisin Bilmesi Gereken Programlar

Yeni mezun olmuş bir mühendis iseniz veya okula yeni başlamış bir mühendis adayı iseniz, herkesten bir adım önde olmak için bilmeniz gereken bazı mühendislik yazılımları/programları bulunuyor. Bu programlar, basit ve kolay programlar değiller, profesyonellik ve eğitim gerektiren programlar. Bu yüzden bu programları planlı bir şekilde öğrenmeli ve kullanmalısınız. Bu yazımızda her mühendisin bilmesi gereken programları inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Bilgisayar Oyunları Nasıl Yapılıyor?

Tüm Mühendisler İçin Yazılımlar

Elektrik mühendislerinin kullandığı programlar, bir endüstri mühendisinin öğrenmesi gereken programlar, elektrik elektronik mühendisliğinin kullandığı programlar, makine mühendisinin bilmesi gereken programlar ve inşaat mühendislerinin kullandığı bilgisayar programları aşağı yukarı aynıdır. Tabii aklınıza hemen Office gibi kullanımı basit olan programlar gelmesin, bu programlarda lazım ancak, bunları zaten bilmeniz gerekiyor.

1) Autocad

Mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından kullanılan ve mühendislikte “Teknik Resim” dersinde öğrendiğimiz bilgileri uygulayacağımız program bu programdır. Üç boyutlu ve iki boyutlu tasarımlar ve çizimler yaparak simüle etme, analiz etme gibi özellikleri barındırır. Birçok mühendislik fakültesinde bu program öğrencilere ücretsiz olarak sunulmaktadır, diğer türlü ücretlidir.

AutoCad
AutoCad Arayüzü

2) Solidworks

Makine tasarımı, makine parçası üretimi gibi bir çok fonksiyonu bulunan Solidworks, yine mühendislerin sıklıkla kullandığı bir programdır. Üretim ve tasarım sektöründe oldukça sık kullanılan bu program her mühendisin kesinlikle bilmesi gereken bir yazılımdır. Aynı AutoCad gibi mühendislik fakülteleri bu yazılımı da ücretsiz olarak öğrencilerine sunmaktadır.

SolidWorks
SolidWorks Arayüzü

3) Matlab

Matlab, özünde bir alt programlama dilidir. Ancak bu programlama dili diğer programlama dillerinden ziyade, C, C++, Java gibi programlama dillerinin beraber kullanılmasından oluşturulmuştur. 3D tasarımlar yapmaya, algoritmalar yazmaya, zor matematik işlemlerini çözmeye, kısacası ileri düzey hesaplamaları yapmaya ve tasarıma dökmeye yarar.

MatLab
MatLab Arayüzü

4) 3Ds Max

3 Boyutlu modelleme dendiğinde akla ilk gelen ve neredeyse Dünya’nın her yerinde 3 boyutlu modelleme için kullanılan 3Ds Max, sadece mühendislik alanında değil, mimarlık, tasarımcılık, film gibi sektörlerde de kullanılıyor. Sonsuz tasarım ve modelleme yapılabilen bu programı bilmek, sizi bir sıfır önde bir mühendis yapacağından emin olabilirsiniz.

3Ds Max
3Ds Max Arayüzü

5) Ansys

Ansys, mühendislik için olmazsa olmaz programlardan biridir. Bir makineyi ilk olarak bilgisayar ortamında sanal bir şekilde test etmeye yarar. Bu sayede üretimi yapılacak makinenin testleri daha maliyetsiz olur ve sanal ortamdan problemler çözülebilir.

Ansys
Ansys Arayüzü
Bakmadan Geçme!  Filmlerin Görsel Efektleri Hangi Programlar ile Yapılıyor?

Yukarıdaki 5 yazılımdan 3 tanesi AutoDesk firmasına aittir. Bu firma mühendisler için programlar üretir ve neredeyse tüm yazılımları işe yarardır. Bu yüzden AutoDesk resmi sitesine girip ürünlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Yazımızın sonuna geldik. Listemizin dışında sizin kullandığınız veya önerdiğiniz mühendisler için program bulunuyor mu? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz!

Önceki İçerikAliExpress Neden Ucuz?
Sonraki İçerikÇin’den Telefon Getirmek
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın