Hafıza Sarayı (Mind Palace) Nedir? Nasıl Yapılır?

Beynimiz düşündüğümüzden daha gelişmiştir ve detaylıdır. Bizi sınırlayan tek şey aslında hayal gücümüzdür. Gözlerinizi kapattığınızda gördüğünüz karanlığı renklendirmek sizin elinizde. Biraz felsefik bir başlangıç oldu biliyorum. Bu yazımızda felsefik ve bilimsel bir konu olan Zihin Sarayı nedir, kendi hafıza sarayımızı nasıl oluşturabiliriz gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Yapay Zeka Hangi Mesleklerin Sonunu Getirecek?

Hafıza Sarayı

Sherlock gibi dizileri izlediyseniz bu terimi mutlaka görmüşsünüzdür. Basitçe açıklamak gerekirse hafıza sarayı, beyninizdeki bilgileri cisim haline getirerek saklamanızdır. Yani bir hafıza tekniğidir diyebiliriz. Sonsuz bir hayal gücü içerisinde istediğiniz gibi bir saray oluşturur ve buradaki cisimlere bilgilerinizi saklarsınız. Zor bir şey değildir, ancak pratik yapmak şarttır.

Böylesine soyut bir şeyin gerçek hayatta nasıl işe yaradığını öğrenmek isterseniz şunları inceleyebilirsiniz:

  • 8 Kez Dünya Hafıza Şampiyonu olan Dominic O’Brien
  • Hannibal Lecter
  • Antik Roma’da Hafıza Sarayı

Belki bir edebiyat yazılısını geçmeye çalışıyorsunuzdur belki yeni bir dil öğrenmeye çalışıyorsunuzdur, belki de gelecekte Alzheimer olmaktan korkuyorsunuzdur. Kendi zihin sarayınızı oluşturarak ezberlemenizi kolaylaştırabilir, hafıza hastalıklarını en aza düşürebilirsiniz.

Aslında bu tekniğin amacı basittir, sokakta gördüğümüz bir çeşmeyi veya yolda gördüğümüz bir insanı unutmamız onu okuyarak unutmamızdan daha zordur. Yani bu yöntemle yazıları görselleştirir ve unutmayı zorlaştırırız.

Zihin Sarayı

Kendi Sarayını Oluştur

Şimdi kendi hafıza sarayımızı oluşturacağız. Tüm maddeleri dikkatlice okuyun ve beyninizi başka şeylerle meşgul etmemeye dikkat edin.

Mekan Seçimi

Gözlerinizi kapatın ve çok detaylı kocaman bir saray oluşturun. Bu saray Osmanlı Döneminden kalma saraylara da benzeyebiliriz, günümüzdeki devlet saraylarına da. İsterseniz kendi evinizde olabilir. Ancak önceden bildiğiniz bir yerin olması beyninizde oluşturmanızı daha da kolaylaştıracaktır. Bu sarayı oluşturduktan sonra içinde gezinmeye başlayın. Sarayınızda neler var neler yok bir göz gezdirin.

Tamamen Ezberleyin

Şimdi sıra sarayın kapısının önüne gitmeye geldi. Giriş kapısına gidin ve derin bir nefes alın. Kendinize bir yol belirleyin. Ve yol boyunca etrafınızdaki tüm cisimleri dikkatlice inceleyin. Mesela ilk sarayın kapısını inceleyin, kahverengi renginde altın kaplama muhteşem bir kapı. Bu evinizin veya bahçenizin kapısı da olabilir, hiç fark etmez. İçeri girdikten sonra her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyin. Burası sizin mekanınız bu yüzden her şeyi bilmeniz gerekiyor! Bu işin kısa sürmeyeceğini unutmayın, bir göz gezdirip geçerseniz olmaz. Gerekirse elinize kağıt kalem alın not edin, gerekirse her gördüğünüz cismi sesli olarak söyleyin, gerekirse sarayı sadece bir iki kere değil, on yirmi kere dolaşın!

Eşyaları Yerleştirme Vakti

Sıra en eğlenceli işe geldi. Sarayınızdaki her odaya, koridorlara farklı farklı cisimler yerleştirin. Ancak koyduğunuz her cisim bir şeyi ifade etmeli. Mesela odalardan birinin kapısına bir araç plakası koyun. Bu plaka size o odada matematik formüllerinin olduğunu hatırlatsın. Odanın içini gönlünüzce dizin. Mesela odanın içine bir lamba koyalım. Ancak bu lamba yuvarlak ve içi boş bir lamba olsun. Bu lambaya çemberin formülünü isim olarak verin. Absürt bir cisim olacağı için her o lambayı gördüğünüzde çemberin formülü aklınıza gelecek. Burada önemli bir husus var, klasik cisimler yerleştirirseniz hatırlamanız daha zor olacaktır ancak absürt cisimleri hatırlamanız daha kolay olacaktır. Odalardan birine fil bile koyabilirsiniz!

İlk başta çok yükle sarayınızı doldurmaya kalkmayın, yeni bilgiler öğrendikçe yeni odalara yeni cisimler yerleştirebilirsiniz.

Sarayınızı Gezin

Her yeni bir eşya yerleştirdiğinizde sarayın kapısına geri dönerek tekrar tekrar sarayınızı dolaşın. Yeni bir eşya eklediğinizde eski eşyalarınızı kontrol ederek ilerleyin. Böylece onları hiç unutmayacaksınız.

Artık Bir Hafıza Sarayınız Var!

Her gün mutlaka sarayınızı gezmeyi unutmayın. Burası size özel bir mekan. Gönlünüzce kullanabilir ve vakit geçirebilirsiniz. Burayı sakın boşlamayın. Bazen kendiniz zorlayın, birbirinden farklı bilgi odalarına aynı anda girin bilgilerinizi çağırın. Kafanız karışsın. Bu da bilgilere ulaşmanızı kolaylaştıracak.

Bakmadan Geçme!  Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Zihin sarayı saçma ama bir o kadar da etkili ve rahatlatıcı bir yöntemdir. Kendi Dünyanızı yaratmak, hayal gücünüzü zorlamak ve bunu gerçek hayata entegre etmek muhteşem bir duygudur. Yazımızın sonuna geldik. Sizin bir hafıza sarayınız var mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikGöz Tansiyonu Nedir? Neden Olur?
Sonraki İçerikKredi Kartlarında Bulunan CVC Kodu Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Hafıza sarayı denen şeyi uzun zamandır yapmayı deniyorum. Oldukça zor ve emek gerektiren bir süreç. Gözlerinizi kapayıp 1 saat etrafı dolaşmanız düzenlemeniz gerekiyor. Uyuyakalırsanız hepsi çöpe gidiyor. Yani diziden etkilenip de Sherlock olucam demeyin. O işler öyle yürümüyor..

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın