Güneş Sistemindeki Cüce Gezegenler

plüton cüce gezegen

Güneş Sistemimizde 8 tane gezegen bulunuyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Ama hiçbirimiz Güneş Sistemimizdeki cüce gezegenleri bilmiyoruz. Bu yazımızda Cüce Gezegen nedir, Güneş Sistemindeki Cüce Gezegenler neler? sorularına cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Güneş Nasıl Yok Olacak?

Merhaba! Yine bir Astronomi yazısı ile karşınızdayım. Bu yazıda sizlerle Cüce Gezegenleri inceleyeceğiz. Cüce gezegenleri Plüton’dan az çok bildiğinizi umuyorum. Çünkü kendisi bir dönem baya gündemde yer edinmişti.

Cüce Gezegen Nedir?

Bu gök cismi, gezegen boyutunda olan ama daha küçük ve gezegenler kadar etkisi olmayan gök cismidir. Yani gezegenimsi asteroid diyebiliriz. Bu gök cisimleri sadece Güneş’in kütle çekimi sayesinde yörüngede kalmayı başarırlar ve başka bir etki altına girecek kadar kütleleri yoktur.
Güneş Sistemi’nde binlerce cüce gezegen olduğu düşünülmektedir ancak bu yazıda sizlerle en çok bilinenleri inceleyeceğiz.

Güneş Sistemindeki Cüce Gezegenler

Net olarak bildiğimiz 11 tane cüce gezegen bulunmaktadır. Ancak 5 tanesi kabul görmüş durumdadır. Bunların dışında sayısız cüce gezegen olduğu düşünülmektedir ancak günümüzde en net gözlemlenmiş ve kesin yargıya varılmış olanlar Plüton ve Ceres’dir.

1)Ceres

Ceres, Güneş Sistemi’nde bilinen en büyük cüce gezegendir. Mars ile Jüpiter arasında asteroid kuşağında yer alır. 950-1000km aralığında bir çapı bulunmaktadır. Yani Türkiye’nin bir ucundan bir ucunun yarısı kadar uzunlukta. Ayrıca bilinen en büyük asteroid’de denir kendilerine. Taş, kaya ve buzdan oluşur. Zeminin altında bir okyanus olduğu iddialar arasındadır.

2)Plüton

Bir zamanlar adını çok duyduğumuz geçen yıllarda yeni fotoğrafları Dünya’ya ulaşan cüce gezegenimiz Plüton. Yıllarca bir grup tarafından gezegen ve başka bir grup tarafından da gezegen olarak kabul edildi. Hakkında çok tartışmalar yapıldı. En sonunda cüce gezegen olduğuna karar verildi. Plüton, Kuiper kuşağında bulunuyor, yani Neptün’den daha uzak bir noktada. Ayın 5/1’i kadardır ve taş ve buzdan oluşmaktadır. 5 uydusu bulunmaktadır, bunlar;

 • Charon
 • Hydra
 • Kerberos
 • Nix
 • Styx

3)Makemake

Makemake, Plüton’un 4/3 boyutunda olan Güneş Sisteminin bilinen en büyük 3.cüce gezegenidir. Kuiper Kuşağında bulunur. Tahminlere göre metan ve nitrojenden oluşmaktadır. Hiç uydusu bulunmamaktadır.

4)Eris

Eris, Plüton’dan biraz daha küçük olan ve Kuiper Kuşağında bulunan cüce gezegenlerden biri. Güneş etrafındaki bir turunu 56o yılda tamamlayan Eris’in bize ne kadar uzak olduğunu anlamışsınızdır. Kendisi hakkında çok fazla bilgilimiz bulunmuyor. Eris’in 1 tane uydusu bulunuyor: Dysnomia

5)Haumea

Haumea, Plüton’un 3/1 büyüklüğünde olan ve Kuiper Kuşağında bulunan cüce gezegenlerden biri daha. Diğer gezegenler ve cüce gezegenlerin aksine değişik bir yapısı vardır. Elipsimsi bir yapısı olmasına rağmen yerçekiminin olduğuna inanılıyor. Ayrıca Haumea’nın 2 uydusu bulunuyor:

 • Namaka
 • Hi’iaka
cüce gezegenler
Cüce Gezegenlerin Görünüşü (Boyutları Ortantılı Değildir)

Diğer Cüce Gezegenler

Kabul edilmemiş ancak aday olarak görülen, 6 tane daha bilinen cüce gezegen bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Orcus
 2. 2002 MS4
 3. Salacia
 4. Quaoar
 5. 2007 OR10
 6. Sedna
Bakmadan Geçme!  Yıldızlararası Seyahat Eden Gemi Voyager 1

Yazımızın sonuna geldik. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın. Bilimle Kalın!

Önceki İçerikIC 1101: En Büyük Galaksi!
Sonraki İçerikAlexa Nedir? Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Siteler
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın