Güneş Nasıl Yok Olacak?

güneş

Elbet bir gün her şey gibi ısı ve ışık kaynağımız Güneş yok olacak. Yaklaşık 10 milyar yıl sonra, yakıtı bitecek ve kendini yok etmeye başlayacak. Peki hiç düşündünüz mü, bu nasıl olacak? Yok olduktan sonra bizlere ne olacak? Bu yazıda sizlerle bu konuyu inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Dünya'ya En Çok Benzeyen Gezegenler

Merhaba! Bu yazıda sizlerle birlikte yaşam kaynaklarımızdan biri olan Güneş’imizin nasıl yok olacağını inceleyeceğiz. Evet, belki bu bilgiyi yeni öğrenmiş olabilirsiniz ve inanmak istemiyor olabilirsiniz ama bu gerçek. Ve bu gerçekleştiğinde Dünya’mızda yaşanabilir bir yer olmayacak. Bu yüzden o malum güne kadar yaşanabilir farklı gezegenler bulmamız gerekiyor. Tabii Dünya’ya Güneş yok olmadan önce devasa bir meteor da çarpabilir, kim bilir?

Neyse,sizi bekletmeden Güneş’in nasıl yok olacağı konusuna geçelim.

Güneş Nasıl Yok Olacak?

Güneşimiz bir yıldız biliyorsunuz, ve yıldızlar da bizler gibi doğar, büyür ve ölürler. Ama bu süreç bizim hayatlarımıza kıyasla milyarlarca yıl sürer. Bu yazıda nasıl doğduğunu değil nasıl öleceklerini inceleyeceğimiz için sadece büyüme ve ölme dönemini anlatacağım.

Yıldızlar iki farklı süreçte ilerlerler. Güneşimiz üzerinden ilerleyecek olursak, şuan bizim yıldızımız daha genç. Önümüzdeki milyonlarca yıl içerisinde büyümesi gittikçe hızlanacak ve 10 milyar sonrasına kadar büyümeye devam edecek. 10 milyar yıl sonra devasa bir kırmızı dev ismini verdiğimiz yıldızlara dönüşecek.Güneşimizin ısısı o anda 18 milyon derece sıcaklığına ulaşacak. Bu noktada büyük ihtimal Dünya’da çoktan yaşam bitmiş olacak çünkü yıldız büyüdükçe vereceği ısı artacak ve Dünya bir noktadan sonra buna dayanamayacak.

güneş kırmızı dev
Güneş, Kırmızı Dev formuna ulaştığında bu boyutta olacak.

Dünya’dan o yıllarda gittiğimizi ve uzaktan izlediğimizi varsayalım. Kırmızı Dev haline geldikten sonra muhteşemlikler başlayacak. Sınırına ulaşan Güneş akıl almaz büyüklükte bir patlama yaşayacak. Bu anda Güneş Sistemi’ndeki tüm gezegenler yok olacak. Bu evreye SüperNova ismini veriyoruz. Güneş’in bütün parçaları çok büyük bir alana yayılacak ve devasa bir sanat eseri karşımızda olacak.

Bir Süpernova
Süpernova

Daha sonra bu SüperNova arkasında bir Nebula bırakacak. Bu Nebula’nın içinde yeni yıldız sistemleri ve yeni gezegenler oluşacak. Tabii ki bunun oluşması milyonlarca yıl sürecek. Belki de geride bıraktıklarımız uzun zamanlar sonra başka bir yaşamın filizlenmesine yol açacak.

nebula
Nebula

Bizim yıldızımızın sonu böyle gelecek. Fakat daha büyük yıldızlar farklı şekillerde ölebiliyorlar. Bu konuyu başka bir yazıda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Şu An Uzayda Kaç Kişi Var?

Yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlardan belirtmeyi unutmayın! Bilimle Kalın!

 

Önceki İçerikBütçeye Göre En İyi 5 Ekran Kartı Modeli
Sonraki İçerikUy Scuti: En Büyük Yıldız!
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın