Göz Tansiyonu Nedir? Neden Olur?

Göz Tansiyonu Nedir? Neden Olur?

Görme duyumuz en önemli duyu organlarımızdan birisi. Bazılarımız gözümüz olmadan bir hayatın anlamı olmayacağını düşünüyor. Böylesine eşsiz bir organa çok iyi davranmak gerekiyor, yoksa bize kötü zamanlar yaşatabilir. Birçok göz hastalığı bulunuyor. Bunlardan biri de Göz Tansiyonu. Bu yazımızda Göz Tansiyonu nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Bilgisayar Gözleri Bozar Mı?

Göz Tansiyonu

Halk arasında karasu adı verilen tıpta glokom adına sahip olan bu hastalık, ilerleyen yaşın etkisi ile kendini göstermeye başlıyor. Göz içindeki basıncın yükselmesi ile gözlerdeki sinirler hasar görmeye başlıyor ve bu durumda görme yetisindeki bozukluklara sebebiyet veriyor. Bu hastalığı normal bir göz bozukluğu olarak düşünebilirsiniz ancak yanılıyorsunuz. Bu hastalığın diğer göz rahatsızlıklarından farkı, etkilerinin kalıcı olması ve tamamen görme kaybına sebep olması. 65 yaş üstü kişilerde sık olarak rastlanan bu hastalığa 30’lu yaşlarınızdan sonra da sahip olabilirsiniz.

Hastalığın Fark Edilmesi Zor

İlk başlarda bu hastalığa sahip olduğunuzu fark etmeniz oldukça zor. Bu hastalığın ortaya çıkma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Yaşlanmak
  • Kalıtsal
  • Üveit (Göz içi iltihaplanması)
  • Göz Travması geçirmiş olmak
  • Miyop veya Hipermetrop olmak
  • Şeker hastalığı
  • Kansızlık
  • İnce Retina

Tabii ki bu hastalıklardan birine sahip olmanız Göz Tansiyonu hastası olacağınız anlamına gelmez. Ancak bu hastalığa sahip olan kişiler yukarıdaki sebeplerden mutlaka birine sahip olan kişiler. Bu yüzden göz kontrollerinizi düzenli olarak yapmayı unutmayın.

Göz Tansiyonu Tedavi

Tedavi Süreci

Hastalığın fark edilmesi ne kadar uzun sürerse bırakacağı olumsuz etkiler o kadar büyük olacaktır. Hastalığın ağırlığına göre bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Ancak geç kalındığında hasarlar kaçınılmazdır. İlaç, lazer ve cerrahi operasyon olarak 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Geç kalmamak için düzenli olarak göz doktoruna giderek tonometre ismi verilen cihazla göz tansiyonunuzun değerini ölçtürmelisiniz.

Bakmadan Geçme!  Göz Bozukluğu Kendiliğinden Geçer Mi?

Böylesine önemli duyu organlarımızı düzenli olarak doktora giderek kontrol ettirmeyi unutmayalım. Bazen küçük bir göz ağrısı bile bir çok hastalığı beraberinde getirebilir. Yazımızın sonuna geldik. Sizin göz tansiyonu hakkında düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikIPTV Nedir? Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikHafıza Sarayı (Mind Palace) Nedir? Nasıl Yapılır?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın