Google Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri

Google Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri

Bir web sitesi veya bir blog sahibi iseniz bir süre sonra emeklerinizin karşılığını almak istersiniz. Bunun içinde sitenize reklam almak için uğraşırsınız. Google Adsense’i keşfedersiniz ve hesabınız onaylandığı zaman, artık çok paralar kazanacağınızı düşünürsünüz. Ancak fazla ziyaretçiniz yoksa, bir süre sonra kazanacağınız paralar sizi tatmin etmeyecek, “Bu ne be!” diyeceksiniz. Bunun birçok sebebi bulunuyor. Bu yazımızda bu sebepleri görecek ve Google Adsense üzerinden nasıl daha fazla para kazanılır, öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  İnternet Üzerinden Reklam Verme ve Reklam Alma Firmaları

Öncelikle unutmamanız gerekir ki, ne kadar düzenleme ayarlama yaparsanız yapın kaliteli bir siteniz yoksa ve yeteri kadar ziyaretçiye sahip değilseniz, geliriniz 3 aşağı 5 yukarı aynı olacaktır. Bunun farkındaysanız, yazımıza devam edebiliriz.

Reklam Yerleşimi

Google Adsense onayını almayı başardıysanız ve sitenize artık reklamları koymaya başladıysanız, bunu baştan sağma yapmanız yanlış olacaktır. Google çalışanlarının önerisi bir sayfada maksimum 3 adet reklam bulunmasından yana. 3’ten fazla olmamalı, 2’den az olmamalı. Mesela mazeretsiz.com’da yazılarda 3 adet reklam bulunuyor, ana sayfada ise 2 adet. Tabii önerimiz böyle olmasına rağmen tüm siteler farklılık gösterdiği için en iyi sayıyı kendiniz belirlemelisiniz.

Ayrıca reklamların bulunacağı konumları çok iyi belirlemelisiniz. Mesela yazının başında bulunan bir reklamı neredeyse sitenize giren tüm ziyaretçiler görecektir. Ancak bu reklam büyük ve göz yorucu olursa, ziyaretçiler sitenizden çıkacaktır. Bunları göz önünde bulunmanız çok önemli.

Reklam Ağları

Siz Adsense kodlarını sitenize eklediğiniz zaman görünen reklamlar, firmalar tarafından Google’a verilen reklamlardır ve hepsinin farklı bir bütçesi bulunmaktadır. Adsense hesabınızdan performans raporlarına girerek Reklam Ağlarından gelirlerinizi inceleyerek, hangi firmanın daha az ücret ödediğini görebilirsiniz. Buradan çok düşük ödemeler yapan firmaları sitelerinizden engelleyerek gelirinizi bir nebze olsun arttırabilirsiniz. Mesela;

Reklam ağlarına baktığınızda en çok kazandıran 2 firmaların durumu şöyle:

  1. X Firması 500 Görüntülenme 2 Tıklama “5TL Kazanç”
  2. Y Firması 1000 Görüntülenme 5 Tıklama “1TL Kazanç”

Bu durumda yapmanız gereken “Y” firmasının reklamlarını hesabınızdan kısıtlamak veya engellemek olacaktır. Bu sayede, bu firmanın reklamları sitenizde yayınlanmayacak ve onun yerine X firmasının reklamları gözükecektir. Ancak! Abartmamakta fayda var çünkü, en çok görüntülenen reklamları kaldırırsanız, sitenizde yayınlanacak reklam kalmaz, bu da hiç para kazanmamanıza sebep olur.

Adsense Reklam Ağları
Örnek bir Adsense Reklam Ağları Listesi

Tabii ki Ziyaretçi!

Ne yaparsanız yapın, sitenizde düşük sayıda ziyaretçi girişi varsa geliriniz artmayacaktır. Öncelikle sitenizde yeteri kadar ziyaretçi girişi olmalı, daha sonra bu aşamaları düşünmelisiniz. Ayrıca sitenizin konusu da gösterilen reklamları belirlediği için, kazanç oranları değişebilir.

Bakmadan Geçme!  Yandex Toloka ile Para Kazanmak! Nasıl Çalışır?

Yazımızın sonuna geldik. Sizin bildiğiniz Google Adsense gelir arttırma yöntemleri bulunuyor mu? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikDünyadaki En Değerli 10 Kripto Para Çeşidi
Sonraki İçerikWeb Siteniz İçin Tema Satın Alabileceğiniz 3 Web Sitesi
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Google adsense geliri arttırmanın tek bir yolu vardır o da özgün, gerçek içerikler yazıp yılmadan çalışmak. SEO’ya da oldukça fazla önem göstermek gerekiyor, gerisi zaten gelir merak etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın