Gezegenleri Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?

gökyüzü gece gezegenleri

Gece gökyüzüne baktığımızda evreni görmek hepimiz için heyecan vericidir. Gökyüzünün görüntüsü ufkumuzu açar, hayallerimizi zenginleştirir. Peki, hiç merak ettiniz mi? Geceleri gökyüzünde gezegenleri görebilir miyiz? Bu yazımda sizlerle bu konuya açıklık getireceğiz.

Bakmadan Geçme!  Mars'taki Gözümüz: Curiosity

Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz sayısız yıdızın sayısız gezegeni olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Kendi Güneş Sistemimizde de 8 (Plüton olsaydı 9) gezegen bulunuyor. Yıldızları parlak oldukları için görebiliyoruz, ya gezegenleri?

ay ve venüs

Gezegenleri görebilir miyiz?

Bu sorunun cevabı hem evet, hem de hayır. Çoğumuz büyükşehirlerde yaşıyoruz ve şehir ışıklarından ötürü geceleri sarı bir gökyüzü görüyoruz. Bu sebeple gezegen değil, yıldızları bile göremiyoruz. Bu hayırın açıklaması oluyor. Ancak şehirlerden uzak ışıksız bir ortamda ve açık bir havada gece gökyüzüne baktığınızda  binlerce cisim görmeniz olasıdır. Ve evet, Güneş sistemimizdeki bazı gezegenleri görebiliriz. En yakınımızda oldukları için Mars ve Venüs’ü, çok büyük olduğu için de Jüpiter’i görebiliriz. Ama öyle ay gibi koskocaman beklemeyin. Bir yıldızdan çok farklı gözükmeyecekler.

Nasıl ayırt edebiliriz?

İyi bir göze sahipseniz ayırt etmenizin çokta zor olacağını sanmıyorum. Mesela Mars renginden ötürü gökyüzünde yıldızlardan farklı olarak hafif kızılımsı bir renge sahiptir. Venüs yıldızlardan daha büyük gözükmesi ve daha parlak olmasıyla dikkat çeker. Jüpiter’de büyük olduğu için Venüs kadar parlak gözükür. Merkür ve Satürn’ü görmek zordur ama imkansız değildir. En önemli ayırt etme olayı ise şudur; gezegenler Ay gibi sürekli parlaktır ancak yıldızlar selektör yapıyormuş gibi gözükür. Bu şekilde de gezegenleri ayırt edebilirsiniz.

Hatırlatmadan geçmeyelim, bu gezegenler sürekli aynı gözükmez. Ay gibi bu gezegenlerin de Dünya’ya açısı değiştikçe parlaklıkları ve şekilleri de değişik görünür. Hangi gezegeni görebileceğinizi öğrenmek için telefonunuza konumunuza göre anlık uzay haritalarını indirebilirsiniz. Gezegenleri ve yıldızları inceleme meraklısıysanız, çıplak gözle onları görmeye çalışmak yerine kendinize bir teleskop alıp tüm gezegenleri istediğiniz gibi inceleyebilirsiniz.

gezegenler

Geceleri baktığımız gökyüzü içinde muazzam şeyler barındıran devasa bir odadır. Ama unutmayın, gökyüzünde gördüğünüz tüm cisimler evrenin %1’i bile değildir. Bu yüzden bu koca boşlukta ne kadar şanslı olduğumuzu unutmayalım. Ayrıca şunu da unutmayalım, evrenin merkezi biz değiliz ve o kadar önemli kişiler değiliz.

Eksik veya hatalı bir bilgi gördüyseniz, ya da söylemek istediğiniz bir şey varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Bilimle Kalın!

Önceki İçerikEvrenin En Gizemli Gök Cismi – Kara Delik Çeşitleri
Sonraki İçerikEDM ve House: Avicii
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın