Filmlerin Görsel Efektleri Hangi Programlar ile Yapılıyor?

Filmlerin Görsel Efektleri Hangi Programlar ile Yapılıyor?

İzlediğimiz filmlerin neredeyse hepsinde artık görsel efektler kullanılıyor. Sinemaya gittiğimizde izlediğimiz görsel efekt şöleni olan sahneler, aklımıza şu soruyu getiriyor: Bu efektler hangi programlar ile yapılıyor? Bu yazımızda, günümüzün en popüler filmlerinde bile kullanılan görsel efekt programlarını öğreneceğiz. Filmlerin Görsel Efektleri Hangi Programlar ile Yapılıyor?

Bakmadan Geçme!  En İyi Video Düzenleme Programları

Marvel filmlerini hepimiz biliyoruz ve severek izliyoruz. Bu filmlerin neredeyse tamamı yeşil perde önünde çekiliyor. Yani bu, her şeyin görsel efekt olduğu anlamına geliyor. Ama bu teknoloji tabii ki Marvel filmleri ile başlamadı. Harry Potter, Lotr gibi filmlerde her yerde görsel efekt kullandılar. Bu filmlerdeki efektleri gerçekten profesyonel kişiler, günlerce bilgisayar başında çalışıyorlar. Yani bu yazıdan sonra o programları indirip sizde aynı efektleri yapamayacağınıza emin olabilirsiniz 🙂 Daha fazla uzatmadan hadi programları öğrenelim.

Görsel Efekt Örneği
Marvel’dan Görsel Efekt Örneği

3Ds Max

Özellikle bu konularda zirvede olan Autodesk’in geliştirmiş olduğu 3Ds Max, 3 boyutlu modelleme konusunda Dünya’da en çok tercih edilen program. Bu program sayesinde filmde gördüğümüz hayali karakterler ve animasyonlar oluşturuluyor.

3Ds Max
3Ds Max Arayüzü

Maya

Yine Autodesk tarafından pazarlanan, öncesinde Alias isimli firma tarafından geliştirilen Maya, Dünya’da en çok kullanılan 3 boyutlu modelleme ve animasyon programı. Şimdi 3Ds Max’ta var diyeceksiniz ancak, ikisinin birbirinden farklılıkları bulunuyor. Ancak Maya’nın 3Ds Max’tan daha fazla kullanıldığı kesin. Marvel filmlerinde bile kullanılan programlardan biri Maya.

Autodesk Maya
Autodesk Maya Arayüzü

Adobe Premiere

Orta profesyonellikte olan, daha çok düzenleme işlerinin yapıldığı , televizyon ve sinema sektörlerinde kullanılan Premiere’yi uzun bir eğitim almadan sizde kullanabilirsiniz. Tabii unutmamak lazım, bu işi profesyonel olarak yapanlar programın nasıl en etkin şekilde kullanılacağını bilen kişiler. O yüzden bu işin eğitimini almadan sakın kendinizi onlarla kıyaslamayın 🙂

Adobe Premiere
Adobe Premiere Arayüzü

Adobe SpeedGrade

Premiere ile entegre olan bu programda, filmlerdeki renk ayarlarının yapılmasına olanak tanır. Yani görsel efektten sonra birde onların renk ayarları var ve bu da hafife alınacak bir iş değil.

DaVinci Resolve

DaVinci Resolve
DaVinci Resolve Arayüzü

Aynı Premiere gibi, kurgu yapımında kullanılan programımız. Birçok filmin kurgusu bu program sayesinde yapılmıştır. Renk ayarları, bir çok efektleri ve detaylı kullanımıyla ön plana çıkmayı başarıyor.

Bakmadan Geçme!  En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları

Tabii ki daha bir çok program bulunuyor. Ancak bu yazımızda en çok bilinenleri ve kullanılanları öğrendik. Bunların dışında sizin bildiğiniz filmlerin görsel efektleri için kullanılan program/programlar var mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Önceki İçerikArtırılmış Gerçeklik Nedir?
Sonraki İçerik1000 TL’den Daha Ucuz LG Modelleri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın