En Meşhur Kuyruklu Yıldızlar

kuyruklu yıldızlar

Dünya’nın yörüngesinden bir çok kuyruklu yıldızlar geçiyor. Bu yazımızda sizlerle birlikte en meşhur olanlarını inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Gezegenleri Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?

Geceleri gökyüzüne baktığımızda bir çok farklı cisim görüyoruz. Bazen bir yıldız kayıyor, bazen yıldızlar bize selam verircesine yanıp sönüyorlar. Peki nedir bu kuyruklu yıldızlar? Bu yazıda kuyruklu yıldız nedir ve bildiğimiz en meşhur kuyruklu yıldızlar hangileridir, inceleyeceğiz.

Kuyruklu Yıldız Nedir?

Adında bulunan yıldız kelimesine kanmayın, bu cisimler aslında yıldız değildir. Kozmik toz karışımından ve buzdan oluşurlar. Bir yörüngede sürekli olarak ilerlerler. Gördüğümüz tüm k.yıldızlar, Güneş Sisteminin içinde bir yörüngede ilerleyen ve Dünya’nın yakınından geçen k.yıldızlardır. Bu yüzden sizin gördüğünüzde dilek dilediğiniz kuyruklu yıldıza, yüzlerce yıl önce başka biri de dilek dilemiş olabilir.

En Meşhur Kuyruklu Yıldızlar

Belirli zaman içerisinde tekrar Dünya’nın yakınından geçeceği bilinen, eski çağlardan beri üzerinde araştırmalar yapılan kuyruklu yıldızlar bulunmaktadır, şimdi onları inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Güneş Sistemindeki Cüce Gezegenler

Hale-Bopp

Hale-Bopp kuyruklu yıldızı, yirminci yüzyılda en çok gözlemlenebilen kuyruklu yıldız olmuştur. 1996 yılında çıplak gözle görülebilmiştir.

halebopp
Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı

Hyakutake

26 Mart 1996 yılında, gökyüzünü muhteşem bir şekilde aydınlatan bir kuyruklu yıldız. 1996’daki ziyaretinden 17.000 yıl önce Dünya’dan geçmişti. Daha sonra tekrar yolculuğa çıktı, 100.000 yıl kadar daha gözükmeyecek.

hyakutake
Hyakutake Kuyruklu Yıldızı

Halley

Sanırım bu hepimizin bildiği kuyruklu yıldız. Bunun sebebi her 75 yılda bir bize görünmesi. Bir sonraki ziyareti tahminlere göre 2061 yılında olacak.

halley
Halley Kuyruklu Yıldızı

Shoemaker-Levy 9

Bu kuyruklu yıldızı diğer bildiklerimizden ayıran bir özellliği var, öldü ve bunu biliyoruz. 1994 yılında Jüpiter’e çarparak kendini yok etmiştir. Bu yüzden çarpışan ilk kuyruklu yıldız özelliğine sahiptir.

shoemaker
Shoemaker Levy-9 ve Jüpiter
Bakmadan Geçme!  Dünya'ya En Çok Benzeyen Gezegenler

Tabii ki kuyruklu yıldızlar bunlarla sınırlı değil. Bu yazıda en meşhur kuyruklu yıldızları gördük. Peki, siz bunlardan başka kuyruklu yıldız biliyor musunuz? Biliyorsanız aşağıdan yorum yazarak bizimle paylaşmayı unutmayın. Bir gün bir kuyruklu yıldız görürseniz, bizim için de bir dilek tutmayı da unutmayın 😀

Bilimle Kalın!

Önceki İçerikTesla ve Türkiye
Sonraki İçerikLinux ile Windows Arasındaki Farklar Nelerdir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın