EDM ve House: Avicii

avicii logo

Bir zamanlar hepimizin bir kere olsun şarkısını “Efsane şarkıymış be!” diyerek dinlediğimiz Avicii, 3 gün önce aramızdan ayrıldı. Bu yazımda Avicii hakkında konuşacağım.

Yazımıza başlamadan önce bu klibi izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=7Q3eOpXuRc8

 

A V I C I I

EDM Müziğin patladığı yıllarda listenin zirvesinde yer alan Avicii’yi hepimiz tanıyoruz. Gerçek ismi Tim Bergling olan sanatçımızı ya Waiting For Love ya da Wake Me Up adlı şarkılarından tanıyoruz. Hangi tarz müziği seversek sevelim, bu şarkılar hepimizin hoşuna gitmiştir. Sadece bu parçaları değil, Levels, Hey Brother, Addicted to You, The Nights, The Days ve daha birçok şarkısı birbirinden güzel. Ama benim favorim çoğu kişinin bilmediği ve sanatçımızın konserlerinde çaldığı, sekiz ay önce Youtube’a yüklediği Without You şarkısı. Ayrıca sadece kendi parçaları değil, remixlerini de mutlaka dinlemelisiniz.

Uzun süre çıkardığı parçalarla ülke sıralamalarında en üstlerde kalmıştır. Ayrıca 2011’de dünyanın en iyi 6.DJ’i, 2012’de 3. , 2013’de 3. , 2014’de 6. seçilmiştir. Geçen yıl sahne almadığı ve diğer DJ’ler gibi sürekli hareket halinde olmadığı için 28. sıralamaya gerilemiştir ama tabii ki bu da hiç küçümsenecek bir sıralama değildir.

Aslında bir sanatçıyı yazıyla övmek zordur, eserlerini incelemeniz o sanatçının övgüye ihtiyacının olmadığının göstergesidir.

Son yıllarda sahnelere çıkmayan Tim, fazla alkol kullanımından ötürü hastaydı. Ve üç gün önce aramızdan ayrıldı. Arkasında biraz önce bahsettiğim gibi de birçok eser ve anı bıraktı. Bir daha böyle parçalar dinleyemeyeceğim için üzülüyorum fakat arkasında bıraktığı birçok parçayı dinleyebileceğim için mutluyum.

Avicii gibi sanatçılar sayesinde bende FL Studio programını kullanmaya başlamıştım. Kendisi o kadar detaylı ve uyumlu notalar yazıyordu ki, videolarını izlerken şaşkınlık içerisinde kalıyordum.

avicii konser

Bize bıraktıkların için teşekkür ederiz Avicii. Beden olarak aramızdan ayrıldın ama müziklerinle sonsuza kadar aramızda olacaksın. #RIPAvicii

Sizde sevdiğiniz Avicii parçalarını yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikGezegenleri Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?
Sonraki İçerikAmazon ve Türkiye
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın