E-Kitap Nedir? Alınır Mı?

Yeni bir icatla karşı karşıyayız: “E-Kitap” Peki nedir bu e-book? Bu yazımızda sizlerle teknolojinin edebiyatla bütünleşen versiyonu e-book’u inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Michel de Montaigne: Denemeler

E-Kitap

Kısaca e-book, kitapların elektronik bir ortama aktarılması ve bir ekrandan kitap okunmasını sağlar. Aslında karışık bir kavram olan e-book, bir bilgisayar için de geçerli olabilir, bir akıllı telefon için de. Ancak son yıllarda, sadece bu amaca hizmet edecek basit sistemlere sahip cihazlar üretildi.

Bu cihazlar (E-book okuyucular), insan gözünü yormayacak şekilde dizayn edildi, yani ekrana baktığınızda düz bir sayfaya bakıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. İçinde binlerce kitap barındırabiliyor, ancak bu cihazlar başka bir amaca hizmet edemiyorlar. Yani, sadece elektronik kitapların yüklemesini yapabiliyorsunuz. Ayrıca not tutma, ayraç koyma, metin içi arama yapabilme gibi özelliklere de sahip oluyorsunuz. Bu da demek oluyor ki, bir kitap üzerinde yapabileceğiniz her şeyi bu cihazlar yardımıyla da yapabiliyorsunuz, hatta fazlası var.

Bazı kişilere göre de, bir e-booklar hiçbir zaman normal bir kitabın vereceği hazzı veremez. Çünkü tablet benzeri bir ekrana bakıyorsunuz, ne bir kalınlık, ne bir kitaba dokunma hissiyatı var.

E-kitap

Kitap Mı, E-Kitap Mı?

Bazı konularda kitapla, e-kitabı karşılaştıralım.

Fiyat Bazında

E-book sahibi olduğunuzda istediğiniz kitapları ücretsiz olarak alamıyorsunuz. Aynı kitap gibi buna da belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak, e-book olarak alacağınız bir kitap, fiziksel bir kitaptan daha ucuz olacak. Örnek vermek gerekirse,

George Orwell’in 1984 isimli kitabının satış fiyatı 20TL iken, E-book fiyatı 12,5oTL.

Arada çok fark bulunmuyor, ancak çoğu kitaptaki fark bu civarlarda. Ama alacağınız kitabın fiziksel olması sanırım bu farka değecektir.

Okunabilirlik

Kitabın ağırlığını elinizde hissederek sayfaların kokusunu alarak okumak var, hafif bir ekranda okumak var.

Yer Kaplama

Renkli bir kütüphane hazırlamak istiyor olabilirsiniz o zaman kitap evlerinden alacağınız kitaplar size daha cazip gelir, ancak kitaplarınızı koyacak bir yeriniz yoksa?

Teknoloji

“Hayatımızın her anında teknolojiyle beraberiz, kitap okurken bari bunlardan ayrı kalalım!” diyorsanız, e-book hiç size göre değil.

Almalı Mı, Almamalı Mı?

Yukarıdaki kriterlerde hangisini kendinize daha yakın gördüyseniz, tercihinizi ona göre yapmanızı öneririm. Kısacası, E-book kitap konusunda işlerinizi daha da kolaylaştırır, rahatlık verir. Ancak “Bana ne kardeşim, kitabın rahatı mı olurmuş!” diyorsanız boş verin gitsin 🙂

E-Kitap okuyucu satın almak isterseniz, 100TL-1000TL arasında gönlünüze ve bütçenize göre en uygun modelleri bulabilirsiniz. D&R gibi mağazalarda bu ürünlerin satışı yapılmaktadır. Ayrıca Kindle markasını öneririm, inceleyebilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Batının İnsanları: Dunedain

Yazımızın sonuna geldik! Siz E-Kitap ve E-Kitap okuyucular hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorularınızı ve görüşlerinizi hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikYoutube Premium Nedir? Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikDünya’da Kaç Farklı Kripto Para Türü Var?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın