Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegenler

dünyaya benzeyen gezegenler

Devasa boyutlarda büyüklükte bir evrende yaşıyoruz. Hepimiz düşünüyoruz, acaba uzaklarda bizden başka biri var mı? Bugün bu sorunun cevabını aramak için gezegenimiz Dünya’ya en çok benzeyen gezegenler inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Gezegenleri Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?

Merhabalar! Bugünkü yazımda sizlerle birlikte uçsuz bucaksız evrenimizde teleskoplar ve araştırmalar sayesinde edilen bilgiler neticesinde Dünya’ya en çok benzediği düşünülen gezegenlere göz gezdireceğiz.

Araştırmalarım sonucunda bulduğum bu gezegenlerin dışında sizin bildiğiniz ancak benim eklemediğim gezegenler olabilir. Bunları yorumdan belirtmeyi unutmayın! O zaman hemen başlayalım!

Kepler-62f

Kepler Teleskobu tarafından keşfedilen, Dünya’mızdan 1,200 ışık yılı uzak olan bu gezegenin içi devasa okyanuslarla doludur. Yani oksijen ve hidrojen bulunmaktadır. Fakat kendi yıldızı Kepler-62’ye en uzak gezegen olan Kepler-62f,  bu uzaklığından ötürü, soğuk bir iklimden ötürü yaşama elverişli olmayabilir. Ancak bilim adamları tarafından yaşanabilir gezegenler arasında en önemlilerinden biridir.

kepler 62f

Kepler-186f

Bu gezegenimiz de adından anlaşılacağı üzere Kepler Teleskobu sayesinde bulunmuştur. Dünya’dan 500 ışık yılı uzaktadır. Kendi sisteminde diğer gezegenlere ziyade, yıldızına daha uzaktadır. Bu da daha az etki altında olduğu anlamına geliyor. Ama bu onun için bir dezavantaj değil aksine avantaj, çünkü diğer gezegenler yıldıza çok yakınlar bu sebeple diğer gezegenlerin su barındırma ihtimali çok düşük.

kepler 186f

Kepler-442b

Dünya’dan 1.100 ışık yılı uzakta olan bu gezegen Dünya’ya boyut ve sıcaklık bakımından en benzer gezegen ünvanına sahip. Yıldızı da bizim Güneşimize benziyormuş.

kepler 442b

Proxima Centauri b

Bu gezegen bize en yakın yaşanabilir gezegen olabilir. Bize en yakın yıldız sisteminde olan Proxima Centauri b, araştırmalara göre su barındırabilirmiş. Isıyı taşıyabilen bir atmosferi varsa, Dünya’dan bir farkı olmayabilir.

proxima centauri b

 

Listemizin sonuna geldik. Listenin biraz kısa sürdüğünü düşünebilirsiniz ancak sizlere en çok benzeyen gezegenler çıkarmaya çalıştım. Daha fazla gezegen incelemek isterseniz 2015 yılında NASA’nın çıkardığı yaşam olma ihtimali en yüksek gezegenler listesine bakabilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz fotoğraf bu listenin fotoğrafıdır:

nasa best

Bu ve bunlara benzer birçok gezegen evrenimizde yer alıyor. Her gün bir yenisini keşfediyoruz. Acaba oralarda birileri var mı, biz bir gün oralara gidebilecek miyiz? Bu soruların cevabını öğrenmek için biraz beklememiz gerekecek.

Bakmadan Geçme!  Evrenin En Gizemli Gök Cismi - Kara Delik Çeşitleri

Yazımın sonuna geldik, eklemek ve düzeltmek istediklerinizi, görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikAmazon ve Türkiye
Sonraki İçerikMobil Veri Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın