Dünya’da Kaç Farklı Kripto Para Türü Var?

kripto para

Bitcoin, Litecoin, Dogecoin… Her gün yeni bir Kripto Para öğreniyoruz. Biri bitiyor, bir yenisi başlıyor. Peki hiç düşündünüz mü,toplamda kaç farklı kripto para türü var?

Bakmadan Geçme!  Whatsapp Nasıl Para Kazanıyor?

Her gün yeni bir kripto para türü hayatımıza giriyor. Sayısız coin ismi duyuyoruz, acaba şuna yatırım yapsak mı diye düşünüyoruz. Bu yazımızda bu elektronik paranın kaç farklı türü var, öğreneceğiz. İlk olarak Kripto Para’nın ne olduğuna bir bakalım.

Kripto Para Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Kripto Para 2009’da oluşturulan Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle ortaya çıkan kriptografi kullanan sanal paradır. Daha sonra bir çok benzer döviz oluşturulmuştur ve bunlara altcoin ismi verilmiştir. Bitcoin’i ortaya çıkaran kişinin Satoshi Nakamoto olduğu söylenir ancak bu kişi hakkında pek bir bilgi yoktur. Bu yüzden bu sanal dövizler kimsenin kontrolünde değildir. Var olmasının sebebi elektrik ve internettir ve bir gün bu saydıklarımız yok olursa bu sanal paralarda yok olur, aksi taktirde sonsuza kadar var olacaklardır, yani bir yangında bu paraları kaybedemezsiniz.

Kaç Farklı Tür Var?

Peki altcoinlerle birlikte toplamda kaç farklı döviz türü var? Aslında bu sorunun cevabını vermek çok zor. Çünkü her gün yeni bir tür ortaya çıkıyor. Buraya yazdığımız rakam resmi olmamakla beraber, en büyük borsa sitelerinde gözüken sayıdır.

Investing.com’da Belirtilen Kripto Döviz Sayısı anlık olarak 1.913’tür.

Coinmarketcap.com’da Belirtilen Kripto Döviz Sayısı anlık olarak 1.597’dir.

Bu sitelerde görünen Kripto Para türlerinin hepsiyle işlem yapabilirsiniz. Peki bunların arasından en iyi 20 tanesi hangileridir? İsterseniz en iyi 20 coin türüne bakalım.

Kripto Para TOP 20

Investing.com’a göre en iyi 20 Coin Türü

 1. Bitcoin
 2. Ethereum
 3. Ripple
 4. Bitcoin Cash
 5. EOS
 6. LiteCoin
 7. Stellar Lumens
 8. Cardano
 9. Tether
 10. IOTA
 11. TRON
 12. Monero
 13. NEO
 14. Dash
 15. Binance Coin
 16. Ethereum Classic
 17. VeChain
 18. NEM
 19. Ontology
 20. Qtum

2000’e yakın farklı tür olsa da, işlem yapabileceğiniz ve yanıp sönmeyecek türler ilk 100 coin türüdür. Bunların işlem hacimleri daha yüksek olduğu için Dolar’dan ve Euro’dan fiziksellik dışında farkları yoktur. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sorularınızı ve düşüncelerinizi hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikE-Kitap Nedir? Alınır Mı?
Sonraki İçerikÖzel Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

 1. Kısacası sınırsız kripto para var. Günde binlerce kripto para piyasaya girip binlercesi çıkıyor. Ölmeyecek olanlar ilk 100dekiler. Hatta onlardan bazılarının bile garantisi yok.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın