DNS Nedir? Ne İşe Yarar?

DNS Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda geçen yıllarda bazı durumlarından ötürü hepimizin kullandığı, bizim internet engeli kaldırma yöntemi olarak bildiğimiz ancak tek işi o olmayan DNS (Domain Name System) nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  16 Mpbs, 32 Mpbs Ne Demektir?

DNS (Domain Name System)

İngilizce ismi Domain Name System olan DNS, basitçe internetteki domainlerin sahip olduğu IP adreslerini çeviren sistemdir. Anlamamış olabilirsiniz, şöyle açıklayalım:

İnternet üzerindeki bütün web siteleri bir ip adresi ile oluşturulur. Ancak IP adreslerini kimse aklında tutamayacağı için her ip adresine karakterlerden oluşan adresler verilmeye başlandı. Buna google.com.tr üzerinden örnek verebiliriz. Mesela Google’ın ip numarası “74.125.224.83”. Bütün veriler, dosyalar bu ip üzerinde bulunur. DNS sunucuları burada devreye girer. Siz google.com.tr adresini tarayıcı çubuğuna yazdığınızda Domain Name System sunucuları sizi ip adresine yönlendirir.

DNS Sunucusu

Bizim yasaklı sitelere girmek için kullandığımız numaraların hepsi bir domain name system sunucusunun adresidir. Bu sunuculara bağlanarak bağlantınızın başka sunuculardan kaynak alınmasına ve bu sayede normalde kullandığımız domain name system sunucularında giremediğimiz web sitelerine girmemiz sağlanır. Hepimizin cihazlarında DNS sunucularıyla bağlantı bulunur. Bunlar bizlere internet servis sağlayıcıları tarafından otomatik olarak atanır. Ancak bunları ücretsiz sunulan DNsS sunucuları ile değiştirebiliriz. Mesela “8.8.8.8 – 8.8.4.4” Google tarafından sunulan ücretsiz Domain Name System sunucusudur.

DNS Çalışma Sistemi

 

Nasıl Değiştirilir?

DNS sunucunuzu isterseniz modem üzerinden isterseniz de kullandığınız cihaz üzerinden değiştirebilirsiniz.

Windows İşletim Sisteminde Ağ ve Paylaşım Merkezine girdikten sonra bağlı olduğunuz internetin ayarlarına girerek internet protokolü sürüm 4 (IPv4) ayarları bölümünden değiştirebilirsiniz.

Android İşletim Sisteminde isterseniz Domain Name System değiştirme aplikasyonu indirebilir,isterseniz de manuel yöntemle değişim yapabilirsiniz. Wi-Fi ayarlarından bağlı olduğunuz ağın üzerine tıklayarak Statik seçeneğini seçiniz. DNS1 ve DNS2 boşluğuna yeni DNnS sunucu adreslerini yazarak kaydedin.

Değiştirmek Ne İşe Yarar?

DNS Adresi değiştirmek bazı durumlarda gerekli olabilir. Normalde internet sağlayıcınızın size sunduğu adres sorun çıkarmayacaktır, ancak bazen ülkemizde engelli olan sitelere girmeniz gerekebilir veya varsayılan Domain Name System sunucuları arızalı olabilir. Bu gibi durumlarda ücretsiz DNnS adreslerinden birini manuel olarak cihazına ekleyerek erişiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Alan Adı Uzantıları Nedir ve Anlamları Nelerdir?

Yazımızın sonuna geldik. Siz Domain Name System hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikEn İyi 4 PDF Görüntüleme Programı
Sonraki İçerikAndroid Root Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın