As Bayrakları As! Deep House ve Türkiye

turntable deep house

Bu sefer konumuz müzik ve Deep House! Aklınıza hemen Burak Yeter ve Mahmut Orhan geldi sanırım. Bu yazımda da tam olarak bunu konuşacağız.

Cihat seninde el atmadığın şey yok be! dediğinizi duyar gibiyim. İsviçre çakısı gibi adamım, içindeki parçaların orjinalleri kadar iyi değilim ama her şeyden az az var bende de naparsın 😀

İlk olarak bu parçayı dinleyerek okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi başlayabiliriz!

Müzik sanatı ve Türkiye

Güzel memleketimizde bildiğiniz gibi en çok dinlenen ve üretilen şarkı türü pop müzik. Gençler daha çok rock ve rap dinliyor ancak Türkiye geneline bu durumu yayarsak fark ediyoruz ki pop müzik herkes tarafından dinleniyor.

Genel olarak pop dinlesekte, arada öyle sanatçılar çıkıyor ki meydana, onların yaptıkları müzik türünü beğenmesek bile bağlanıp kalıyoruz. Örnek olarak, bir dönem Barış Manço, Cem Karaca gibi üstadlar sayesinde rock müziğe bağlandık, daha sonrasında Ceza ve Sagopa ile rap hastası olduk. Hatırlıyoruz değil mi? Ama artık devir değişti. Devir elektronik müzik devri. Trap, House, Chill, Bass gibi müzik tarzları hayatımıza girdi. Mesela rap dışında T-rap, patlamalık şarkı aradığımızda Progressive House, kafa dinlemek istediğimizde Deep House, Chill türünde müzikler dinliyoruz. Asıl konumuzda burada başlıyor.

house music

House Müzik

Geleceğin tarzı. Günümüzde, geçmiş müzik tarzları dışında dinlediğimiz müziklerin çoğu House müziğin alt tarzı olarak karşımıza çıkıyor. Bu alt tarzlar şöyle; Progressive House, Future House, Electro House, Hard House, Tech House, Deep House gibi gibi.. Baya bir alt tarz var anlayacağınız.

Bizim inceleyeceğimiz House türü ise DEEP HOUSE! Çünkü Dünya’da bu konuda lideriz! Eminim, Burak Yeter – Tuesday , Mahmut Orhan – Feel ve Deeperise – Raf şarkılarını dinlemişsinizdir. Evet bunların hepsi bizden çıktı! Biz beğendik, onlar da yaptılar. Bugün Youtube’a Deep House yazdığınız zaman en başta Mahmut Orhan’ı görmeniz yüksek ihtimal. Çünkü onları dinleyen sadece bizler değiliz, bütün Dünya onları dinliyor. “Neden bu kadar seviliyorlar?” Bunun sebebi, öyle bir tarz yarattılar ki, ister hüzünlü olun, ister mutlu olun, dinlediğinizde içinize bir huzur doluyor. Kendilerine ait öyle bir tarz benimsemişler ki, mesela telli çalgılar dediğinizde aklıma hemen Mahmut Orhan, üflemeli çalgılar dediğinizde de hemen Burak Yeter geliyor. Klasik çalgı aletleriyle birlikte harmanladıkları elektronik müzik sizi uzak diyarlara götürüyor, getiriyor.

Deep House, Chicago House ve Cazz Funk karışımı olarak oraya çıkmış bir türdür. Genelde 120-125 BPM aralığınıda tempoya sahiptir. Akustik House müzik diyebiliriz. Derin ve duygusal müzik türüdür. Vokalde daha çok kadın sesi kullanılır ve vokalistler mutlu edici bir ses tonuna sahiptir.

“Peki Cihat, Mahmut Orhan ve Burak Yeter dışında kimse yok mu başka?” Tabi ki de var, olmaz olur mu? Bu iki adam Deep House’ın öncüleri. Arkalarından bir çok Türk sanatçımız ve bir çok yabancı sanatçı geliyor. Tavsiyem bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra Youtube’u açıp bir Deep House gezintisi yapmanız.

Son olarak değerli Deep House sanatçılarımızdan olan Deeperise’nin iki gün önce çıkardığı Geçmiş Değişmez isimli şarkısını buraya bırakıyorum. Mutlaka dinleyin! Görüşlerinizi ve fikirlerinizi yorumlarda bana belirtmeyi unutmayın, Müzikle kalın!

Önceki İçerikBütçenize Göre Toplama Bilgisayar Önerileri
Sonraki İçerikPunisher olmak için doğmuş: Jon Bernthal
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın