Çin’den Telefon Getirmek

AliExpress ve AliBaba gibi siteleri mutlaka biliyorsunuzdur. Bu firmalar Çin Merkezli firmalar. Dolayısı ile ya bu sitelerden telefon alırsam ne olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Çok daha uygun fiyatlara Çin’den telefon getirtmeniz veya getirmeniz mümkün. Ancak önünüzde zorlu bir süreç olduğunu unutmamanız gerekiyor. Çin’den Telefon Getirmek veya getirtmek nasıl bir süreç, bu yazımızda inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  AliExpress'ten Teknolojik Ürün Alınır Mı?

Çin Mağazalarından Telefon Getirmek

Ülkemizde 5000TL olan bir akıllı telefonu AliExpress gibi sitelerden 4000 hatta 3000TL civarında fiyatlara almanız mümkün. Almakta sorun yok, yurtdışı alışverişine açık bir banka hesabı veya kredi kartı ile ürünü 10 saniye içinde alabilirsiniz. Sorun şu ki; telefonun ülkemize gelmesi ve sizin onu kullanabilmeniz. En önemli konu “Gümrük”. Devletimiz bu tür cihazlardan “hatrı sayılır” miktarlarda vergi aldığı için yurtdışından gelen cihazları pek ülke sınırları içerisine alma yanlısı olmuyor. Bu noktada yapılacak pek bir şey de bulunmuyor aslında.

Çin'den Telefon Getirtmek

Ya devlete vergisini öder daha fazla fiyatlara telefonu yurtdışından getirtirsin ya da kargonun geçtiği gümrüğün, aldığın ürünü önemsememesi lazım. Şans işi kısacası. İstersen şansını deneyebilirsin ancak başarı oranı %20 civarında. Tabii bu konular hakkında çözümler üretmiş bir çok kişi bulunuyor ancak, legal olmadığı için biz burada paylaşamıyoruz.

“Eee, o zaman yurdışından telefon alamaz mıyız?” dediğinizi duyar gibiyim. Alabilirsiniz! Ama çok uğraşacaksınız. 

Gidin ve Alın!

Çin’den veya başka bir ülkeden telefon almanızın kesin yolu, o ülkeye gidip almanızdır. 1500-2500TL arasında Çin uçak bileti alarak Çin’e gidebilir, oradan istediğiniz telefonu alabilirsiniz. Alacağınız telefon Çin’de 1500-2000TL daha ucuzsa, gidin en azından Çin’i de gezmiş olursunuz. Ayrıca Xiaomi , Huawei ve Oppo gibi markaların merkezlerinin de Çin’de olduğunu belirtelim. Veyahut oralarda bir tanıdığınız varsa onlardan da rica edebilirsiniz.

Belki hatırlarsınız, zamanında Youtuberlar, Amerika’ya yeni iPhone’u almaya gitmişlerdi ve Türkiye’deki fiyatlıyla aşağı yukarı aynı seviyelerde bir masraf yapmışlardı.

AliExpress'ten Telefon Almak

Telefon Geldikten Sonra?

Akıllı telefonunuzu ne yaptınız, ne ettiniz Türkiye’ye getirmeyi başardınız. Peki ya bundan sonra direk kullanabilecek misiniz? Maalesef hayır. Öncelikle Türk Sim Kartlarını kullanabilmek için bir IMEI Numarası almanız gerekiyor.

Bakmadan Geçme!  IMEI Nedir? Ne İşe Yarar?

IMEI kaydının da şu an 618TL olduğunu ve önümüzdeki günlerde tekrar artacağını unutmayın. Kısacası biz bu işleri bırakalım ve nokia 3310’a geri dönelim :).

Bir kaç sene öncesine kadar yurtdışından telefon getirmek veya getirtmek çok mantıklı bir hareket iken günümüzde daha da zararlı çıkmanız olası. Ülkemizde satışı olmayan bir telefonu almak istiyorsanız farklı tabii. Yine de karar size kalmış. Hala almak konusunda kararlı iseniz, yolunuz açık olsun.

Yazımızın sonuna geldik. Siz Çin’den ve diğer ülkelerden telefon getirmek hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yaparak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Önceki İçerikHer Mühendisin Bilmesi Gereken Programlar
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Türkiye’nin koyduğu vergiler yüzünden telefonu bırakın yurtdışından küpe bile almak artık çile. 2$’lık bir küpeye vergisiyle 5$ veriyoruz. Çin’e gidip alıp gelseniz deli gibi IMEI parası ödüyorsunuz. Kısacası artık dışardan da ürün alamıyoruz, içeride de ürün alamıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın