CDN Nedir? Ne İşe Yarar?

CDN

İnternetin global bir hal alması ile, web sitesi sahipleri de globalleşme işine giriştiler. Bu yüzden bir çok yeni sistem ortaya çıktı. CDN’de bunlardan biri. Bu yazımızda web sitenizin tüm Dünya’da rahatlıkla ulaşılabilir olmasını sağlayan CDN Nedir, inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Farklı Bir Yatırım Aracı: Domain Alıp Satmak!

Türkçe bir web sitesi oluşturduğunuzda Dünya’ya hitap etmenize gerek yok ancak ingilizce bir web sitesi açmak gibi bir planınız varsa, sitenize gelen ziyaretçiler tüm Dünya’dan olacağı için Dünya’ya hitap etmelisiniz. Ancak bir sorun var, alacağınız sunucu bir konumda bulunacağı için o konumdan uzaklaştıkça web sitesine ulaşmak daha uzun sürecektir. İşte bu soruna çözüm arayan kişiler, CDN’yi oluşturdular.

CDN Nedir?

Açılımı Content Delivery Network olan (Türkçesi: İçerik Dağıtım Ağı) CDN, Dünya’nın her yerindeki sunuculara web sitesindeki fotoğraflar, videolar gibi dosyaları kopyalarak, sitenin her konumda kolayca yüklenmesini sağlar.

Örnek verecek olursak:

Türkiye’de yaşayan bir vatandaş, Türkiye merkezli web sitesine ortalama 2 saniyede bağlanıyor. Japonya’da yaşayan bir vatandaş, Türkiye merkezli aynı web sitesine ortalama 10 saniyede bağlanacaktır.

Ancak bu web sitesinde CDN servisi kullanılıyorsa, Japonya’daki vatandaşta 2 saniyede siteye erişebilir. Çünkü Japonya’daki vatandaş bu sistem sayesinde Japonya’daki sunucularda duran kopyaya anında ulaştı.

CDN

Bir çok farklı Content Delivery Network Servisi firması bulunmaktadır. İnternet üzerinden bu firmaları araştırıp kendinize en uygun servisi bulabilirsiniz. Her firmanın kendine özel lokasyonları bulunmaktadır.

Ayrıca CDN Servisi sayesinde, site hızınız yükseleceği için SEO’ya da katkısı olacaktır. Ana sunucunuzdaki trafik ve veri yükü azalacaktır.

Google, Radore, Amazon ve Microsoft gibi büyük firmaların da Content Delivery Network Servisleri bulunmaktadır. Yani, bu büyük firmalardan da satın alabilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Alexa Nedir? Türkiye'de En Çok Ziyaret Edilen Siteler

Yazının sonuna geldik. Sizin bu sistem hakkındaki görüşleriniz neler? Sorularınızı ve görüşlerinizi hemen aşağıdan yorum olarak belirtebilirsiniz.

Önceki İçerikWhatsapp Business Nedir? Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikEn İyi Asus Modelleri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın