Black Panther – ”Siyahi” Kurgu

black panther

Infinity War…
Yaklaşıyor,yaklaşmakta olan.
Köprüden önceki son çıkış.
Black Panther.

25 Nisan 2018’de Infinity War’da,Thanos beyefendi ortalığı birbirine katmadan,artık içimizden biriymiş gibi hissettiğimiz Avengers’larımızdan bazılarına veda etmeden önce Marvel, bizim damağımızda birazcık Wakanda teknolojisi tadı bıraktı.

Bu yazımda hala vizyonda olan Black Panther filmi hakkındaki yorumlarımdan bahsedeceğim. Başlamadan önce belirtmek istiyorum, ben ne film eleştirmeniyim ne de yıllardır çizgi roman okuyan,takip eden biriyim. Yorumlarımı tamamen MCU etrafında şekillendireceğim.

king t'challa

İlk kez Civil War fragmanlarında gördüğümüz Black Panther,hepimizi şüphesiz heyecanlandırmıştı. Hatta çevremdeki bazı kişilerden ” O kimdi laan” gibi cümlelerde duymadım değil. Cool kostümüyle,Civil War’da yeller estiren,filmin sonundaki hareketiyle krallık tahtını izleyicide sağlamlaştıran Süperkahramanımız,sanıyorum kendi solo filminde bu güveni biraz sarstı.

Filme yüksek beklentiler ile gittim. Bu beklentimin sebebi Infinity War’dan önceki son film olmasıydı.Açıkcası film beklentilerimin biraz altında kaldı.Ya da benim beklentilerim çok yüksekti ama beğenmediğimi söyleyemem hatta izlemeyen varsa vakit kaybetmesin daha fazla.Filmin,Infinity War için biraz daha göz kırpmasını bekliyordum çünkü fragmanda da görüldüğü gibi filmin içinde Wakanda’nın önemli bir yerinin olduğuydu.

Kendrick Lamar ve Michael B. Jordan

Yazıya bu iki isimle başlamak istedim çünkü filmde en çok beğendiğim iki şey bu isim oldu.Kendrick Lamar’ın muazzam müzikleri,Michael B.Jordan’ın muhteşem oyunculuğu ve tabii ki Killmonger.Pek çok villain gördük.Tarzıyla,motivasyonuyla gerçekten ilgi çeken bir villain olmuş kendisi.Sanıyorum MCU’da ilk sıralara koyacağım bir villain olarak.
Kendrick Lamar için çok fazla söz söylemeye gerek yok zaten.Ayrı dinlenildiğinde güzel,filmi izlerken daha da güzelleşen bir albüm ortaya koymuş.Dinleyiniz,dinletiniz efendim.

”Siyahi” Kurgu

Yazımın esas başlığı da olan bölüme geldik.Sağlam bir Marvel izleyicisi olarak ama bir film eleştirmeni olmayarak senaryonun bende yarattığı etkileri söylemek istiyorum.Senaryo için en klişe tabir ile klasik diyebilirim.Bir kralımız,kemik bir kral yandaşları grubu.Tahta oturduktan sonra ortaya çıkan bir kötümüz,Tahtın kaybedilmesi ve tahtın geri alınması.İzlerken beni şaşırtan ”ohaa” diyebileceğim hiçbir yer olmadı.Durun durun,sanırım ”ohaa” dediğim tek yer Killmonger’ın kostümüydü. 🙂 Filmin bazı bölümlerinde içimden ”artık kavga etsinler”  dediğim bile oldu.Sonunda ise 1v1 kapıştıkları yer biraz kısa gelince tadı damağımda kaldı.Her şey bir yana film güzel.Klasik Marvel filmi tanımı bu filme uyuyor.

Infinity War yaklaşırken akıllarda tek bir soru: ”Nerede bu soul gem?” 🙂
Şunu da şuraya bırakayım.

Bakmadan Geçme!  Punisher olmak için doğmuş: Jon Bernthal

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın