Bizden Daha Akıllı Araba Entegrasyonu! NVIDIA DRIVE IX

nvidia konferans

Merhaba! Bu yazımda önümüzdeki zamanlarda bazı araba modellerine entegre edilecek olan, aşşşşırı zeki olan bir yapay zeka projesi NVIDIA DRIVE IX’den bahsedeceğim. Tanıtım videosunu izleyerek yazımıza başlayalım;

Bu videoda beni en çok etkileyen şey, aracın bisikleti algılayıp kapılarını kilitlemesi ve ışıkta yandan gelecek olan arabayı fark edip gaza basmayı engellemesiydi. Aslında bakarsak videoda gördüğümüz tüm sistemler bence tek kelimeyle muhteşem.

Akıllı Arabalar ve Nvidia Drive IX

Şimdi diyeceksiniz, “Cihat, zaten günümüzdeki arabaların neredeyse hepsi akıllı, bunun onlardan farkı ne?” Çok haklısınız. Tesla Model S’in boyum kadar gösterge ekranı bulunuyor, arabanın her yerini keyfinize göre ayarlayabiliyorsunuz, sadece Tesla’da değil, yeni çıkan otomobillerin artık hepsi böyle üretilmeye başlandı. Ama şöyle bir durum var; bu akıllı otomobiller sürücü istemediği sürece hiçbir şeye müdahale edemiyor, ne kadar akıllı olsalar da siz bir komut vermeden o komutu gerçekleştirmiyorlar, sadece sizi uyarıyorlar. Ancak NVIDIA DRIVE IX’de durumlar biraz daha farklı. Örnek olarak, yazının başında belirttiğim gibi eğer ki kapınıza yaklaşan bir cisim varsa kapılarını kilitliyor ve çıkmanıza izin vermiyor.

Bir ayrıntı daha fark ettim. Araba çalışır durumda olmasa bile, yapay zeka çalışmaya devam ediyor. En başta gördüğümüz kişinin arabaya yaklaştığında arabanın onu tanıması ve kilitleri otomatik açması gibi.

tesla kokpit

Bu sistem neleri içeriyor?

  • Yüz Tanıma (Videonun başında gördüğümüz gibi)
  • Göz Takibi (Gözünüzü yoldan ayırdığınız zaman sizi uyarması, gözleriniz kapandığında alarm çalması gibi)
  • Mimik Tanıma (Bunun ne gibi yararları olur bilmiyorum ama işe yarayacağı kesin!)
  • Kafa Pozisyonu ve Bakış İzleme (Göz takibi olayını hatasız, sağlam bir temele oturmak istedikleri için bu özellikleri eklediklerini düşünüyorum)
  • Sesli Konuşma Yetenekleri (Video’da bunu fazlasıyla gördük zaten)
  • Dudak Okuma (Sizi daha iyi anlaması için olduğunu düşünüyorum)
  • Dış Çevresel Farkındalık (36o derece açılı kameraları sayesinde dışarıda olan biten her şeyi inceleyip, analiz edip, karar verme özelliği. Ki benim en beğendiğim olay da bu)

Yani kısacası aracınızın içinde bir uşağınız olacak desek yalan olmaz. Sohbet edebileceksiniz ama ülkemize ne zaman gelir de Türkçe konuşma özelliği eklenir onu bilemiyorum 🙂

Nvidia DRIVE IX

Tahminimce NVIDIA DRIVE IX, anlaşmalı olduğu firmaların yeni çıkaracağı arabaların hepsine eklenmesi yerine müşterinin isteğine göre eklenecek. Ya da siz gideceksiniz Avrupa’ya, arabanıza bu entegrasyonu parası ne ise verip yaptıracaksınız. Umarım yakın gelecekte tüm arabalara bu ve bunun gibi teknolojiler entegre edilir ve kaza oranları yok denecek kadar azalır. Ayrıca kim istemez ki arabasında konuşan, sohbet eden bir asistanı olmasını 😀

Bu teknoloji hakkındaki görüşleriniz, fikirleriniz, sorularınız varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

 

Önceki İçerikAs Bayrakları As! Deep House ve Türkiye
Sonraki İçerikPunisher olmak için doğmuş: Jon Bernthal
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın