Bilgisayar Gözleri Bozar Mı?

Bilgisayar Gözleri Bozar Mı?

Annelerimiz efsane sözüdür, “Bilgisayarla çok oynarsan gözlerin bozulur!”. Küçüklüğümüzden beri duyduğumuz bu sözün doğruluğunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Bu yüzden, yazımızda bilgisayar gözleri bozar mı sözünün doğruluğunu tartışacak ve bilgisayarın gözlerimize ne zararlar verdiğini öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Göz Bozukluğu Kendiliğinden Geçer Mi?

Aman bilgisayara yakından bakma gözlerin bozulur! Çok oyun oynama gözlerine zararlı! Gerçekten böyle mi? Cevap verelim,

Bilgisayara bakmak gözlerinizi bozmaz.

Ama durun! Bilgisayarın gözlere zararı vardır. Herhangi bir sorunu olmayan gözlere sahipseniz, sadece bilgisayara baktığınız için gözleriniz bozulmayacaktır ama bilgisayarın gözlere zararı vardır.

Bilgisayarın Gözlere Zararları

Gerek işiniz dolayısıyla olsun, gerek bu sizin zevkiniz olsun, her gün baktığımız o monitörler gözlere ciddi zararlar verebiliyor. Saatlerce bilgisayar başında kaldığınız günlerde gözlerinizin ağırlaştığını ve yorulduğunu mutlaka hissetmişsinizdir.

Bilgisayar ekranına baktığımız zaman, gözlerimizi normalde olandan daha az kırparız. Bu da gözlerimizin sulanmasına, iltihaplanmasına sebep olur. Tüm zararlarını şöyle listeleyebiliriz:

  • Göz Yorgunluğu
  • Göz Kapaklarında İltihaplanma (Arpacık gibi)
  • Gözlerde Yanma Hissi
  • Gözlerde Batma Hissi
  • Baş Ağrısı
  • Geçici Göz Bozukluğu
  • Kaşıntı
  • Kuruluk

Eğer ki, aileden gelen veya başka bir durumdan dolayı oluşmuş bir göz rahatsızlığınız varsa, bilgisayar ekranına bakmak etkileri arttıracaktır. Yani miyopsanız ve bilgisayarla çok vakit geçiriyorsanız, gözlük takmadan bilgisayar kullanırsanız miyopunuzun artması olası.

Bilgisayar ve Göz

Bu Etkilerden Korunmak İçin

İlk olarak kaliteli bir monitör seçmeniz en iyisi olacaktır. Ve monitör ile göz mesafenizin en uygun durumda olması gerekir. Ne çok yakında olmalısınız ne de çok uzakta. Tarama hızı ve çözünürlüğü yüksek olan monitörler insan gözüne daha az zarar vermektedir. Ve yazının başında belirttiğimiz gibi, gözlerinizi bilinçli olarak daha fazla kırpmanız sorunları minimuma indirecektir. Ayrıca suni gözyaşı damlası kullanmakta bir nebze yarar sağlayacaktır.

Kısacası..

Bilgisayar gözleri bozmaz ama var olan bir hastalığınızı daha kötü hale getirebilir. Gözlerinize zarar verebilir. Öldürmez ama süründürür anlayacağınız 🙂 . Bu yüzden bilgisayarı çok kullanan biriyseniz dikkatli olun. Annelerimiz tam olarak doğru bir şey söylemese de, mantıksal olarak söyledikleri şey doğru sayılabilir. Söz dinlemekte fayda var.

Bakmadan Geçme!  Gezegenleri Çıplak Gözle Görebilir Miyiz?

Yazımızın sonuna geldik. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikOyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün Mü?
Sonraki İçerikArtırılmış Gerçeklik Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın