Big Data Nedir?

Big Data Nedir?

Hepimiz bilgisayar, akıllı telefon veya tablet kullanıyoruz. İnterneti her gün düzenli olarak kullanıyoruz. Peki internette attığımız her adımın kayıt altına alındığını biliyor musunuz? Her gün binlerce, milyonlarca veri kayıt altına alınır. Ancak bir süre sonra bu verilerin kontrol edilememesi ve kocaman bir çöplük haline gelmesiyle yazılım firmaları Big Data terimini ortaya çıkardılar.

Bakmadan Geçme!  Tarayıcı Çerezleri (Cookies) Nedir? Ne İşe Yarar?

Veri

İnternet üzerinde tıkladığınız, görüntülediğiniz, izlediğiniz, yazdığınız kısaca yaptığınız her şey bir veriyi temsil eder. Bu verilerin tek başlarına bir anlamları yoktur. Mesela yaşınızın 18 olması bir veridir, ancak tek başına “18” yazması hiçbir şey ifade etmez.

Big Data İşleyişi

Veriler toplanarak anlamlı bir hale getirilir. Bunlar veritabanlarında bulundurulur ve böylece veri ulaşılması kolay ve analizi mümkün hale gelir. Big Data (Büyük Veri), aklınıza gelecek tüm verilerin düzenlenmiş, ulaşılabilir ve işlenebilir haline getirilmiş haline denir.

Büyük veri, sadece sosyal medya, akıllı telefon kullanıcıları ile sınırlandıramaz. Şirketlerdeki hareketler, muhasebe, astronomi, web siteleri, gsm operatörleri, alışveriş merkezleri, bankalar, devlet kurumları gibi sayısız yerde büyük verinin varlığını görebilirsiniz. Kısacası, büyük veri hayatımızın her anında bizimledir.

Büyük Veri’ye Örnek

Birkaç örnekle big data’yı daha iyi anlamaya çalışalım. Mesela, hepimiz Google kullanıyoruz. Google’da “Akıllı telefon al” diye arama yaptınız. Bu aramanız veri olarak kaydedilecek ve daha sonra gireceğiniz sitelerde bu aramanıza göre reklamlar çıkacaktır. Önceden aradığınız bir ürünü yazının başındaki reklamda şu an görüyor olabilirsiniz

Büyük Veri Nedir?

Ya da Sosyal Medya’da reklam verdiyseniz bunu canlı olarak yaşamış olabilirsiniz. Mesela Facebook’ta reklam vermek istediğinizde size bir yaş aralığı, şehir, ilgi alanı gibi detayları seçmenizi ister. Siz 18-30 yaş aralığını seçtiğinizde Facebook profilinde yaşını 18-30 arası belirleyen kişilerin verileri alınır ve reklamlarınız onlara gösterilir.

Bakmadan Geçme!  İnternet Nasıl Oluştu? ARPANET

Büyük Veri, verilere ulaşmayı hızlandırır, analizi kolaylaştırır. Trilyonlarca verinin bir insan tarafından karmaşık bir şekilde analiz edilmesi ve ulaşılması oldukça zordur. Bu konu aslında 300 kelimelik bir yazıyla öğrenilecek bir şey değildir. Burada büyük veri kavramını basitçe anlamanız için anlattık. Ancak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, akademik makaleleri ve bazı veri kitaplarını okumanız gerekiyor. Yazımızın sonuna geldik. Siz Big Data hakkında neler biliyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikBilişim Sistemleri ve Teknolojileri Nedir?
Sonraki İçerikLenovo’nun Telefonları Alınır Mı?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın