Batının İnsanları: Dunedain

aragorn dunedain

Selamlar. Uzun zamandır,insanların genel olarak bu site dahil çoğu yerde kullandığım nick ile karşılaştıklarında ne anlama geldiğini sormaları ve bilmemeleri -ki bu çok doğal- beni,hazır elimin altında paylaşım yapabileceğim bir yer varken bunun hakkında yazmaya itti.

Ama ne yazık ki soranların arasında Orta Dünya hayranı olan insanların olması da beni bir hayli üzdü. Nicki görüp ” aga bu Aragornun şeyiydi dimi?” demekle yetindiklerinde,Orta Dünya hayranlıklarından biraz şüphe duymaya başladım.

Ai na vediu Dúnadan! Mae Govannen!

Kitabın ücra köşesinden,okurken gözden kaçan pek çok cümlelerden biri olan bu cümlenin tuttum elinden getirdim büyük harfler ile yazdım.”Nihayet kavuşabildik” diyor Elf Beyi Glorfinden,Dunedain’in son varislerinden olan Aragorn’a. Peki nedir bu Dunedain? Neden nick olarak bunu seçtim? Bunun pek önemi yok aslında ne olduğunu anlatsam yeter muhtemelen. 🙂

dunedainDúnedain,”batının insanı” anlamına gelen bir sıfattır ve Numenor soyundan gelen insanlara ,Orta Dünya’da bu isim verilmiştir. Onlara ”İnsanlar arasındaki krallar” denir. Bir zaman sonra ”Ranger” kelimesi ile sık anılmaya başlamıştır çünkü krallıkları dağıldıktan sonra ormanda yaşayan ve Shire çevresini orklardan koruyan,genelde yalnız ve gölgelerde kimliklerini net olarak belli etmeyen bir topluluk haline gelmişlerdir.

Numenor Adası yerle bir olduktan sonra,Orta Dünya’ya göç eden Numenorlular,Orta Dünya’da iki büyük krallık kurdular.Kuzey Krallığı Arnor ve Güney Krallığı Gondor.

Kuzey Krallık Arnor,her zaman kargaşa içinde oldu. Gerek iç işleri gerek dıştan gelen tehditler ile birlikte zamanla zayıfladı ve yok oldu. Dúnedain halkı ise ordan oraya sürüklenen kolcular haline geldi.

Nedir Bunları Özel Kılan?

Direkt olarak Dunedain soyundan gelen insanların,normal bir insana göre çok daha uzun yaşandığı bilinmektedir ki bu oran normal bir insan yaşamının 3 katı fazlası kadar olarak verilmektedir.Buda 150 ile 250 gibi bir yaşa tekabül eder.En güzel örneği ise izleyenler için filmde Aragorn o kadar genç gözükmesine rağmen,Eowyn’e  87 yaşında olduğunu söyler.Bunların dışında Elfler ile çok sıkı dost olduklarından zanaat işlerinde de normal bir insana göre pek yeteneklidirler.Hayatta kalma becerileri ise üst düzeydir.

Bu kadar yeter sanıyorum.Çok daha fazla bilgi var Dunedain hakkında fakat ben sadece kelime anlamı olarak ve biraz da teknik olarak değindim.Her iki taraftan da ne olduğuna dair fikriniz olsun diye.Eleştirmeyi unutmayın.

Sevin ve Okuyun!

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın