Android Root Nedir?

Android Root Nedir?

Android işletim sistemine sahip cep telefonu kullananlar bilir, birçok şeye erişmek ve yeni bir şeyler eklemek diğer işletim sistemlerinin yanı sıra daha basittir. Ne kadar özgür olduğunuzu düşünürseniz düşünün, her zaman gizlenen ve ulaşamayacağımız şeyler bulunur. Android Root sayesinde erişemediğiniz her şeye erişebilir ve telefonunuzun yazılımını kendiniz yönetebilirsiniz. Bu yazımızda Android Root Nedir, ne işe yarar, ne gibi yararları ve zararları vardır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Android Uygulama Yapma Programları

Android İşletim Sistemi

Android işletim sistemi özünde Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Linux işletim sistemini bilgisayar kullanan biriyseniz mutlaka duymuşsunuzdur. Linux ve Android açık kaynak kodlu işletim sistemleridir. Bu ne demek? Açık kaynak kodlu demek, özgürce değişim, ekleme, çıkarma yapılabilen yazılımlara denir. Linux’ta bu özgürlüğü dibine kadar yaşasak da Android durum tam olarak öyle değil. Evet, Android diğer tüm telefon işletim sistemlerinden daha özgür bir yapıya sahip. Ancak telefon üreticileri bu duruma bir sınırlama koyuyor. Bu sınırlama dolayısıyla her şeye eriştiğimizi düşünsek de aslında erişemediğimiz ve kontrol edemediğimiz bir çok şey var.

İşte Android Root burada devreye giriyor. Root kelimesi Linux İşletim Sisteminde yönetici anlamına geliyor. Windows’taki Administrator olarak düşünebilirsiniz. Android İşletim Sistemli bir cihaza Root atarak her şeye erişime sahip olabileceksiniz. Bu yazılımı gönlünüzce geliştirmek için önünüzde hiçbir engel kalmayacak.

Android Root

Android Root, herkesin yapabileceği bir işlem değildir. Bu işlemi gerçekleştirmek için çok dikkatli ve bilgili olmanız gerekiyor. Küçük bir hatada telefonunuzu bir daha kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Bu yüzden dikkatli olmalı ve bu işlemi neden yapmak istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Android Root ile normalde kontrol edemediğimiz neleri yapabiliriz, bakalım;

  • Özel ROM Yükleme
  • İşlemciyi Kontrol Etmek
  • Root ile çalışan programları kurabilmek (NetCut gibi internet kesme programları)
  • Tamamen özelleştirilmiş bir Android deneyimi ( Açılış ekranı, ekrandaki tüm renkler gibi)
  • Sistem Dosyalarını Değiştirmek
  • Hafıza Ayarlarını Değiştirmek
  • Düşünebileceğiniz tüm erişimler

Tabii böyle özgürce hissettiren özelliklerin yanında hareketlerinize göre olumlu veya olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Telefonunuza Root attığınızda olacak olumsuzlukları da şöyle sıralayabiliriz:

  • Telefonunuz tamamen garantiden çıkacaktır ve bundan sonra telefonu bozacak kişi de tamir edecek kişi de siz olacaksınız.
  • Sistemi tam öğrenmeden kurcalamaya kalkarsanız bozuk bir telefonla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir telefon yazılımsal olarak ne kadar kontrol edilirse edilsin, telefonun yazılımda istenen kadar donanım gücü yoksa bozulacaktır. Yani “Ben telefona root attım, 2GB ram var ama ben 5GB ram varmış gibi güç vereyim!” derseniz elinizde patlayabilir.

Android Root

Root Atmak

Telefonunuzun ayarlar menüsünden cihaz hakkında bölümünden usb ayıklama moduna girmeniz gerekiyor. Burada detaylı olarak anlatmayacağım, bunun için detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. USB Hata ayıklama moduna girdikten sonra apk olarak indirilebilen root programlarını kullanarak, telefonunuzu 0 bir android haline getirebilirsiniz. Her akıllı telefonda sistem farklıdır, bu yüzden telefonunuzun modeline göre yapılması gereken işlemleri araştırmanız ve ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Root özünde basit bir işlemdir.

SuperUser

Telefonunuzu rootlamayı başardıysanız artık sizde bir SuperUser‘siniz. Telefonunuzun her özelliğini kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz. Eğer ki bir yazılımcı veya Android’e meraklı biri değilseniz root atmanın size pek bir faydası dokunmayacaktır. Karar yine de size kalmış.

Bakmadan Geçme!  Tüm Android Sürümleri

Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç telefonunuza root attınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikDNS Nedir? Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikTelefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın