Amazon ve Türkiye

amazon logo

Dev firmalardan biri olan Amazon geçtiğimiz günlerde ülke gündemindeydi. Hepimiz bildiğiniz gibi aynı soruyu soruyoruz, “Amazon Türkiye’ye ne zaman gelecek?” Bu yazımda Amazon’u ve Türkiye ile bağlantılarını anlatacağım.

Bakmadan Geçme!  Xiaomi'nin Telefonları Alınır Mı?

İlk olarak Amazon’u kısaca tanıyalım. Bu firma 1994 yılında, şuan Dünya’nın en zengin insanlarından biri olan Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Günümüzde Dünya’nın en büyük e-ticaret sitesidir.

AliExpress, AliBaba gibi siteleri hepimiz biliyoruz. Bu siteler Çin’den ürünlerini yurtdışına gönderdiği için ve bildiğiniz gibi Çin’de ürünlerin daha ucuz maliyetli üretilmesinin sonucu olarak daha ucuza satın alabiliyoruz. Merkezi Amerika olan Amazon bunu sağlayabiliyor mu? Evet ancak, ülkemizdeki vergi oranları çok yüksek olduğu için bu firma ülkemize geldiğinde bir AliExpress gibi ucuz ürünler alacağımızı zannetmiyorum.

Bizde HepsiBurada var, ne gerek var ki buna? diyebilirsiniz. Bunun farkını şöyle açıklayabiliriz: Bu firma size tüm ürünleri sunabilecek bir kapasiteye sahip. Yani Dünya’nın en ücra köşesinde üretilen bir ürünü bile alabiliyorsunuz.

Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Bu konu hakkında yakın zamanda açıklama yapan firma, en yakın zamanda Türkiye pazarına gireceklerini ve şuan İstanbul’da kurulacak büro için hazırlık yaptıklarını belirttiler. Tahminimce 2019 yılında Amazon Türkiye açılmış olacaktır. Sitelerinin Temmuz ayı içerisinde aktif olacağını belirtmişler.

Şuan Amazon.com.tr adresine girdiğinizde firmanın Almanya sitesine yönlendiriyorsunuz. Bunun sebebi Amazon Almanya’nın Türkçe dil desteği bulunması ve bu siteden Türkiye’ye ürün sipariş edebilmeniz.

Geldiğinde diğer firmalara ne olacak?

Bu soru herkesin kafasını karıştıran bir soru. Bunun sebebi devasa bir firmanın Türkiye’ye girdiği zaman diğer firmaların ne hale geleceğini kimse bilmiyor. HepsiBurada , N11 gibi sitelerin hızlı ve fazla bir şekilde müşteri kaybetmesi olası bir senaryo.

Bize yararı ne olacak?

Tüm ürünlere kaliteli ve ekonomik (Vergilerden ötürü bu bölüm tartışılır) şekilde sahip olabileceğiz. Ve arayıp bulamadığımız bir ürün olmayacak.

Bakmadan Geçme!  Facebook Neyimizi Çaldı? Bizi Bizden Daha İyi Tanıyorlar!

Durum böyle. Bize yararı mı yoksa zararı mı olacak , bekleyeceğiz ve göreceğiz. Böylesine büyük bir firma bizim ülkemizde ayakta kalabilecek mi? Bu soruların hepsinin cevabını yakın bir tarihte öğreneceğiz. Umarım bizlere yararı dokunur.

Eklemek istediklerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikEDM ve House: Avicii
Sonraki İçerikDünya’ya En Çok Benzeyen Gezegenler
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın