AliExpress’ten Teknolojik Ürün Alınır Mı?

aliexpress

AliExpress, ucuzluğuyla ve çeşitliliği ile Dünya’nın en büyük E-Ticaret sitelerinden biri. Ayrıca yurt dışına ürün gönderdikleri için bizde AliExpress’ten ürün satın alabiliyoruz. Her türlü şeyin bulunduğu bu pazarda, küçücük bir süsten en iyi oyun bilgisayarlarına kadar her şeyi satın alabiliyoruz.

Ülkemizdeki teknolojik cihazların vergileri yüzünden fiyatları diğer ülkelerin fiyatlarından daha fazla. Mesela Türkiye’de 3000TL’ye satılan bir telefonu AliExpress’ten 2300TL’ye alabiliyoruz. Ancak burada aklımıza bir soru takılıyor? Bunun bir suçu var mı, satın alabilir miyiz? Bu yazımızda AliExpress üzerinden telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazları alabilir miyiz, öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Xiaomi'nin Telefonları Alınır Mı?

AliExpress, AliBaba, Amazon… Bu firmalar Dünya’nın en büyük internet pazarlarına sahipler. Bu büyüklüklerinin sebebi Dünya’ya hitap etmeleri. Yani bu web sitelerinden bizde alışveriş yapabiliyoruz. İsterseniz şimdi girip bu sitelerden ürün siparişi yapabilirsiniz. Ortalama 15-45 Gün içinde ürünler size ulaşacaktır. Ancak bir nokta var ki, burası farklı. Türkiye’de yüksek vergiler uygulanan şeylerin ülkeye girmesi pek hoş karşılanmıyor. Bu yüksek vergilere örnek başlıkta yazdığı gibi teknolojik cihazlar.

AliExpress Pazarından Teknolojik Cihaz Almak

Telefon alacaksınız ve Türkiye’de çok paralar vermek yerine AliExpress’ten satın almaya karar verdiniz. Önünüzde çok fazla engel var. Ama yine de almakta kararlısınız. O zaman başlayalım.

Siteye giriş yaptınız ve telefonu seçtiniz. İlk olarak burada ürünü hangi mağazadan aldığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Mağazanın güvenirliği, garanti verip vermediğini, para iadesinin olup olmadığı gibi kriterleri geçmesi gerekiyor. Yoksa uzak durun.

Daha sonra ürünün siparişini verdiniz ve ürününüz yola çıktı. O da ne! Ürününüz gümrükte takıldı ve geri gönderiliyor. Sonuç olarak %80 bu senaryoyu yaşayacaksınız. Eğer ki mucize olup ürün gümrük görevlilerinin gözünden kaçarsa, ürün elinize ulaşır.

Tabii, ürün elinize ulaştıktan sonra, Türkiye IMEI kaydı yaptırmanız gerekecek. Bunun içinde pasaportunuzun falan olması gerekiyor. Bunun hakkında detaylı bilgiyi öğrenmek için yurtdışından telefon getirmek mantıklı mı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Yurtdışından Telefon Getirmek Mantıklı Mı?

Gümrükten geçmedi, geri döndü.

Bu durumda yapacağınız bir şey yok. Ya bir kez daha şansınızı denersiniz, ya da parası neyse verip Türkiye’de telefonu alırsınız.

AliExpress’ten böyle ürünleri almak için taktik üreten kişiler bulunuyor. Ancak bunun ne kadar doğru bir yönlendirme olduğunu bilmediğimiz için yazımızda bu taktikleri paylaşmıyoruz.

İşin Özü

Yurtdışından kendiniz telefon almadığınız sürece veya Türkiye Hükümeti bu konuya açıklık getirmediği sürece buradan teknolojik cihaz almak önerilen bir şey değil. Gerekli belgelerle ve verginizi ödeyecek şekilde bu işi yaparsanız tabii ki girişe izin veriyorlar. Diğer türlü işiniz çok zor.

Bakmadan Geçme!  AliExpress Neden Ucuz?

Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç AliExpress’ten ürün satın aldınız mı? Tecrübelerinizi, görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtebilirsiniz.

Önceki İçerikBilgisayar Bilimleri Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?
Sonraki İçerikAsus’un Telefonları Alınır Mı?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın