Algoritma Nedir?

Algoritma Nedir?

Hayatımız boyunca yaptığımız her şey bir algoritmadır. Kullandığımız her şey bir algoritmaya göre çalışır. Kafanız mı karıştı? Matematik ve bilgisayar bilimlerinde kullanılan Algoritma, aslında hayatımızın her yerinde bizle birlikte. Bu yazımızda Algoritma Nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap vereceğiz.

Bakmadan Geçme!  Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Algoritma

Kısaca algoritma:

 • Bir sorunu veya problemi çözmek için izlenen, başı ve sonu bulunan, işlemlerin teker teker yazılmasıyla çözülmesi sağlanan yolun tamamıdır.

Bilgisayar biliminde de şöyle de tanımlayabiliriz:

 • Belirli bir işi veya görevi tanımlanan veri modeline dayandırılarak adım adım ortaya koyulması ve kodlanması.

Bu tanımlarda anlamamış olamayabilirsiniz. Sizin için biraz daha basitleştirelim:

 • 2 sayının aritmetik ortalamasını alalım. Bu sayılar 2 ve 8 olsun. Bir algoritmaa mantığıyla düşünelim. Birinci işlem olarak 2+8 komutunu vereceğiz. Daha sonrasında bulduğumuz cevap için cevap/2 işlemini uygulayacağız. 2 adımlı algoritmamızı tamamladık.

Bunun bizim hayatımızla ne alakası var diyebilirsiniz. Algoritma aslında makine gibi düşünmektir. Sabah uyandığınız anı düşünün. Yataktan kalk, lavaboya git, elini yüzünü yıka, kahvaltı yap gibi gibi, bunlar hep algoritmanın bir adımıdır.

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Bu iki dalda, her yerde algoritmayı bulabilirsiniz. Bilgisayarda gördüğünüz her şeyin arkasında bir algoritma vardır, bir düzen vardır bir kodlama vardır. Oynadığınız oyundan, izlediğiniz videoya kadar. Matematikte de yaptığınız her işlem algoritmik bir adımdır. Bu yüzden bu iki dal algoritma olmadan yapamaz.

Algoritma’nın küçücük bir hataya dahi tahammülü yoktur, her hangi bir hatada tüm işlemler iptal olur. Çözdüğünüz matematik sorularından ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Algoritma = İşlem Adımları

Algoritma

Örnek ALGORİTMA

Hemen aşağıda örnek bir algoritmaa yapısını görebilirsiniz.

 1. Başla
 2. Tanımla: X Değişkeni
 3. Tanımla: Y Değişkeni
 4. Tanımla: Z Değişkeni
 5. X Değerini gir
 6. Y Değerini  gir
 7. Z=X+Y işlemini yap
 8. Z’yi ekranda göster.
 9. Bitir

Bu algoritmada basit bir toplama işlemi yaptık. Bunu bilgisayar ortamında çalıştırmamız halinde bizden X ve Y sayılarını girmek isteyecek girdiğimiz sayıları toplayarak Z değişkenini oluşturacak ve Z değişkenini ekranda bize gösterecek. Çok basit bir işlem gibi gözükse de, algoritmik olarak yazdığımızda yukarıdaki örneğe benzer bir tablo ortaya çıkacak.

Bakmadan Geçme!  Yıkıcı Teknoloji Nedir?

Tabii ki aslında iş bunu bilmekle bitmiyor. Bilgisayar ortamında bu gibi algoritmalar koda dönüştürülerek yazılıyor ve yazılımlar elde ediliyor. Matematikte aşağı yukarı anlattığımız gibi. Yazımızın sonuna geldik. Siz hiç uzun bir algoritma yazdınız mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikVadeli Hesap Nedir?
Sonraki İçerikKredi Notu Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın