Alexa Nedir? Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Siteler

İnternet koca bir çöplük. Milyonlarca web sitesi bulunuyor. Aradığımız bilgiye ulaşmak böylece daha da zorlaşıyor. Peki yok mu bunları düzenli bir şekilde bize sunan bir sistem? Tabii ki var. Bu yazıda sizlerle internetin istatistik kurumu Alexa’yı ve Türkiye’de En Çok Ziyaret edilen siteleri inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Amazon ve Türkiye

Alexa, Amazon tarafından yönetilen 1996 yılında kurulan, internet üzerindeki web sitelerin istatistiklerini çıkaran ve sıralamalarını hesaplayan bir sistemdir. Dünya üzerinde oluşturulan tüm siteler Alexa botları tarafından saptanır ve sıralamaya alınır. Sıralamaları ülkeye,kategoriye ve dünyaya göre üç farklı şekilde sıralar. Ayrıca sitelerin günlük giriş çıkış sayıları, alınan backlinkleri, açılma hızları, hangi kelimeler ile aratıldıkları ve benzer siteleri gibi istatistikleri de çıkarır. 2016 yılına kadar site sahiplerine ücretsiz bir şekilde kayıt olma imkanı verirken, 2016 yılından sonra ücretli bir sistem haline gelmiştir. Bu bizim gibi site sahipleri için kötü oldu tabii ki.

Alexa Toolbar

Bu uygulama, Alexa’nın eklentisidir. Google Chrome gibi tarayıcılarda eklenti olarak yükleyerek kullanabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde giriş yaptığınız sitenin sıralamasını, benzer sitelerini, hızını öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir siteye sahipseniz ve kendi sitenizde kullanırsanız sıralamaya etkisi olacaktır. Google Eklenti sayfasından eklentiyi yükleyebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Siteler

Buyrun Alexa tarafından sıralanmış Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 10 sitesine bakalım. Aslında listenin başında Google, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya siteleri bulunuyor ancak onları listeye katmadım.

  1. Sabah.com.tr
  2. Haber7.com
  3. Sahibinden.com
  4. Ensonhaber.com
  5. Yenisafak.com
  6. Memurlar.net
  7. Hurriyet.com.tr
  8. Kizlarsoruyor.com
  9. Milliyet.com.tr
  10. Eksisozluk.com

Bu siteler sosyal medyadan sonra Türkiye’deki en iyi site ünvanını ellerinde tutuyorlar. 7 Haber sitesi, 1 ticaret, 1 forum, 1’de sözlük bulunuyor. Zaten hepimiz bu web sitelerini biliyoruz. Bakarsınız bir gün Mazeretsiz olarak bizde ilk 10 olmasa da ilk 100-1000’de yer alırız 😀

Bakmadan Geçme!  Alan Adı Uzantıları Nedir ve Anlamları Nelerdir?

Yazımızın sonuna geldik. Yine bir nedir konusuyla beraberdik. Görüşlerinizi ve sorularınızı yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikGüneş Sistemindeki Cüce Gezegenler
Sonraki İçerik2018’in En İyi 5 Kulaklık Modeli
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın