Alan Adı Uzantıları Nedir ve Anlamları Nelerdir?

alan adı uzantıları

İnternet ve internetin kullanımı bizler için artık günlük bir rutin. İnternette milyonlarca web sitesi bulunuyor. Peki hiç düşündünüz mü, web sitelerinin sonunda .com .net ifadeleri ne anlama geliyor? Bu yazıda alan adı uzantıları ve anlamlarını inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  3D Yazıcı Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Merhaba! Yine bir “Nedir?” konusu ile beraberiz. Bu yazıda hepimizin her gün gördüğü ama ne olduğunu bilmediği bir konuya değineceğiz; Alan Adı Uzantıları ve Anlamları Nedir?
Tüm websitelerinde bulunan, sınırsız sayıda olan alan adı uzantıları bir çok anlama geliyor, aslında sitenin ne olduğunu belli etmek için kullanılan kısaltmalar. Böyle bir sistemin olmasının sebebi de şu:
Websiteleri aslında bilgisayarlarımız gibi farklı ip numaralarına sahiptirler ancak bu numaraların insanların kafasını karıştıracağı ve düzensiz bir sistem oluşturacağı için böyle bir isimlendirme sistemi oluşturulmuştur.
Daha çok uzatmadan hemen alan adları uzantılarına ve anlamlarına geçelim.

Alan Adı Uzantıları ve Anlamları

Herkesin sahip olabileceği uzantılar

.com : Açılımı “Commerical” yani ticari anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi ticari siteler için kullanılır. Ancak günümüzde genel siteler için de kullanılmaktadır. En çok kullanılan alan adı olmasıyla bilinir.

.net : Açılımı “Network” yani ağ anlamına gelir. Altyapı ve hizmet sağlayıcılar için tasarlanmıştır ancak bu uzantı da .com gibi günümüzde birçok web sitesi tarafından farklı amaçlar uğruna kullanılabilir. .com’un alternatifidir.

.org : Açılımı “Organization” yani organizasyon anlamına gelir. Etkinlikler ve organizasyonlar için tasarlanmıştır. Ancak .com ve .net gibi günümüzde bir çok web sitesi tarafından farklı amaçlar uğruna kullanılır.

Bu alan adı uzantıları gibi bir çok özgürce kullanılabilen uzantı bulunmaktadır, bunlara örnek verecek olursak:

  • .xyz
  • .site
  • .biz
  • .blog
  • .info
  • .online
  • .store

Kurumlara özel uzantılar

.gov : Açılımı “Goverment” yani devlet anlamına gelir. Sadece devletlere ait kurumlar kullanabilir. Örneğin “E-devlet.gov.tr , Turkiye.gov.tr”

.edu : Açılımı “Education” yani eğitim anlamına gelir. Ülkemizde bu alan adı uzantısını sadece üniversiteler kullanır.

.k12 : İlköğretim ve ortaöğretim kurumları için tasarlanmış alan adı uzantısıdır. Ülkemizde de lise ve ilkokul siteleri için kullanılır.

.tr Eklentisi

Bildiğiniz gibi bazı websitelerinin uzantılarının sonunda .tr ibaresi bulunur. Örneğin , gov.tr , com.tr, net.tr gibi. Anlayacağınız üzere bu Türkiye anlamına gelmektedir. Ancak bu uzantıyı almak için gerekli belgeleri satın alacağınız domain firmalarına göndermeniz gerekmektedir. Mesela .com.tr almak istiyorsanız bir iş yeriniz olmalı ve bu iş yerinizin ticari belgelerini gerekli kuruluşlara iletmelisiniz. Her alan adında istenilen belgeler ve bilgiler farklıdır. Bununla ilgili detaylı bilgiyi nic.tr‘den öğrenebilirsiniz.

Bakmadan Geçme!  Google Asistan Nedir? Ne Zaman Türkiye'ye Gelecek?

Yazımızın sonuna geldik. Görüşlerinizi, eklemek istediklerinizi ve sorularınızı yorum olarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerik3D Yazıcı Nedir Ve Nasıl Çalışır?
Sonraki İçerikBütçeye Göre En İyi 5 Ekran Kartı Modeli
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın