5G Teknolojisi Nedir? Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

5G

1G, 2G, 3G, 4G, 4.5G… Ve en son 5G. Mobil telekomünikasyon nesilleri olan bu numaralar, telefon kullanan herkesin, yani bizimde hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor. Türkiye’de şu an 4.5G yani LTE teknolojisi kullanılıyor. Aslında 4.5’nin ismi dışında 4G’den bir farkı bulunmuyor. Yakın zamanda LTE neslinin de sonuna geleceğiz ve 5G’ye geçeceğiz. Peki nedir bu 5.Nesil Teknoloji? Bu yazımızda 5G Teknolojisi nedir ve Türkiye’ye ne zaman gelecek, öğreneceğiz.

Bakmadan Geçme!  Mobil Veri Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?

İlk cep telefonları piyasaya çıktığında, 1G teknolojisi sayesinde birbirimizle aramak yoluyla iletişim kurabiliyorduk. 1980 yıllarında çıkan bu hücresel ağ sistemi, birçok açığa sahipti.

Daha sonra hayatımıza 2G girdi. Turkcell, Vodafone (Telsim) ve Türk Telekom (Avea), hatları ile ülkemizde 2G kullanılmaya başlandı. 2G o günlerde devrim niteliğindeydi. Mesajlaşabiliyor, ses, görüntü gönderebiliyorduk. Ancak veri aktarımı oldukça yavaştı. Günümüzde bile mobil veriniz açıkken, yanında “E” harfini görüyorsanız, telefonunuz 2G’yi kullanıyor demektir.

İnternetin hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelmesi ile 3G hayatımıza girdi. Hızlı veri aktarımı ve Dünya’nın her yeri ile kesintisiz bağlantı halinde olmamız 3G sayesinde oldu. Uzunca bir süre bu teknolojiyi kullandık. Hala büyük şehirler dışındaki yerlerde 3G’nin kullanımı daha fazladır.

Ve en son 4G/4.5G/LTE. Bu üçü aynı şeyler. İnternetin tamamen hayatımızın bir parçası olması ile hıza duyulan ihtiyaç arttı ve LTE ortaya çıktı. Muhteşem veri aktarımı hızıyla tüm kullanıcıları mest etmeyi başardı. Kalite, hız her şey muhteşemdi. Ama bildiğiniz gibi insanoğlu her zaman daha fazlasını ister 🙂

5G

2020 yılında kullanılmaya başlanılacak olan (Açıklanan tarih budur, değişebilir) 5. Nesil  Teknolojisi, sınırsız hız diyebileceğimiz bir hızla karşımıza çıkacak. Samsung’un denemeye başladıklarını belirttiği 5G’nin hızı Mpbs bazında değil Gpbs’lerle ölçülecek. Türkiye’de kullanılan normal bir internetin 16Mpbs olduğunu biliyorsanız, demek istediğimi anlamışsınızdır.

internet hızı

Günümüzde, şunu göndermiyor bunu göndermiyor sıkıntısını aşmış durumdayız. (En azından Dünya için) Artık daha ne kadar kaliteli olabilir, ne kadar daha hızlı olabilir diye düşünüyoruz. Bu yüzden 5.Nesil, 4.5/LTE/4G servisinin geliştirilmiş versiyonu gibi olacak. Eklenecek yeni bir şey kaldığını sanmıyorum zaten..

5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelir?

Bu konu hakkında BTK’nın yaptığı açıklamaya göre, 5.Nesili ilk kullanmaya başlayacak ülkelerden biri olacakmışız. Ancak, LTE’ye geçeli daha çok olmamışken ve geçiş süreci çok sancılı olduğundan ötürü, kimse ülkemize hemen geleceğini düşünmüyor.

Ayrıca daha 4G’nin hızını ülkemizde tam olarak kullanamıyorken, 5G’nin gelmesi büyük bir saçmalık olabilir. Sadece isim değişikliği yani.. İşin özü, ülkemizde yapılması gereken yenisini getirmek yerine olanı geliştirmek olmalıdır. Biraz eleştiri yazısı gibi oldu sanki 🙂

Bakmadan Geçme!  16 Mpbs, 32 Mpbs Ne Demektir?

Yazımızın sonuna geldik. Siz 5 G hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikEn İyi Fotoğraf Düzenleme Programları
Sonraki İçerikBütçeye Göre En İyi Oyuncu Mouse Modelleri
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

1 YORUM

  1. Şaşırtıcı bir şekilde 5G ülkemize diğer ülkelerden önce gelecek gibi gözüküyor. Ancak 4G geldiğinde 200MBit gibi hızlardan bahsetmişlerdi, metropol şehirlerde bile maksimum 70-80 gördüm ben. 5G 1gbit diyorlar da hiç sanmıyorum.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın