3D Yazıcı Nedir Ve Nasıl Çalışır?

3d yazıcı

Teknoloji gelişiyor, geliştikçe hayatımızı kolaylaştırıyor. Günümüzde hayatımıza birçok yararlı ve zararlı yeni teknoloji ürünler giriyor. Bunlardan biri de 3D Yazıcı’lar. Bu yazımızda sizlerle birlikte 3D Yazıcılar nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi soruları cevaplayacağız.

Bakmadan Geçme!  Bütçenize Göre En İyi 3 Drone Modeli

Merhaba! Bugün bilgi verici bir yazıyla karşınızdayım. Çok değerli olan ama bir kadar da önem vermediğimiz bir cihazı öğreneceğiz, “3D Yazıcılar” Bu cihaz sayesinde neler üretildiğini, ne kadar kolay ve çabuk üretildiğini öğrendiğinizde şaşıracaksınız. Sizi daha çok meraklandırmadan hemen anlatmaya başlayayım.

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcı, sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu bir cismin fiziksel olarak baskısını yapar. Normal bir yazıcı düşünün, ekrana yazılarınızı yazar ve yazdır tuşuna basarsınız, daha sonra kağıdın üzerine yazılarınız basılır. 3D Yazıcı’da aynen böyle, farkı cisimleri canlandırmanız. Yani bilgisayarda bir sandalye tasarlayıp yazdır tuşuna bastığınızda, bu yazıcı sizin tasarladığınız sandalyeyi her noktasına kadar üretecektir.

Bu yazıcılar günümüzde 3 farklı yerde kullanılmaktadır. Küçük boyutlu 3D yazıcılar bizler için üretilen ve günlük kullanıma uygun cihazlardır. 500TL’den 50.000TL’ye kadar her boyut ve markada bulabilirsiniz. İkincisi uzay araştırmaları için kullanılan yazıcılardır. Bu yazıcılar bitki yetiştirmek, üretmek gibi uzayda yaşamı kolaylaştırmak için kullanılır. Üçüncüsü ve hala muamma olan endüstriyel yazıcılar. Bu yazıcılar devasa boyutlarda olabilir. Hatta araba ve ev üretilebilir, internette küçük çaplı araştırma yaparsanız bu projeleri inceleyebilirsiniz.

3d yazıcı araba
3D Yazıcı ile üretilmiş bir araba

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Aslında çalışma mantığı basit. Bilgisayar ortamında uyumlu yazılımlar yardımıyla 3D tasarım hazırlanır, daha sonra yazıcıya baskı emri verilir. Makine bu üreteceğiniz cisimi dilimlere ayırarak baskı yolunu oluşturur. Kullanılacak madde, cihazın yapacağı hareketler kullanıcı tarafından yazılım üzerinden ayarlanır.

Ancak şunu belirtmekte fayda var, 3D tasarım yapmak kolay bir iş değildir ve öğrenmeyi gerektirir. Yani ilk defa kullanacak biriyseniz hazır tasarımlar kullanabilir veya internette 3D tasarım nasıl yapılır başlıklı eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

3D Tasarımlara göz atmak ve indirmek için bu iki web sitesini ziyaret edebilirsiniz:

https://www.thingiverse.com

https://pinshape.com

Bakmadan Geçme!  Giyilebilir Teknoloji'nin EN'LERİ! En İyi 5 Akıllı Saat

Yazımızın sonuna geldik. En yakın zamanda sizler için bütçenize göre en iyi 3D Yazıcı modellerini paylaşacağım. Takipte kalmayı unutmayın! Ayrıca 3D Yazıcı hakkında görüşlerinizi ve sorularınızı yorum olarak yazmayı da unutmayın!

Önceki İçerikUçan Tren! Hyperloop Nedir?
Sonraki İçerikAlan Adı Uzantıları Nedir ve Anlamları Nelerdir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın