3D Modelleme Programları

3D Modelleme Programları

Eskiden oyunlarda, animasyonlarda 2 boyutluydu. Ancak teknolojinin gelişmesiyle 3 boyutlu oyunlar ve animasyonlar hayatımıza girdi. Tabii ki bu 3D modellemeler basitçe yapılmıyor. Bunları hazırlamak için profesyonel programlar ve eğitimler gerekiyor. Ayrıca bunların yanında ücretsiz kendinizi de geliştirebileceğiniz modelleme programları da bulunuyor. Bu yazımızda hem ücretli hem de ücretsiz 3D modelleme programlarını inceleyeceğiz.

Bakmadan Geçme!  Artırılmış Gerçeklik Nedir?

3D Modelleme

Sayısız 3D modelleme programı bulunuyor. Hepsi birbirinden ayrı özelliklere ve dinamiklere sahip. Tabii ki, ücretsiz programlar daha az özellik sunuyorlar. Şimdi sizlerle ücretli ve ücretsiz olan en iyi 5 modelleme programına bakacağız.

1) Cinema 4D

Hem profesyonel hem de amatör kullanıcılar için elverişli olan bu yazılım, birçok oyununun ve animasyonun yapımında kullanıldı. 3D modelleme konusunda kendinizi geliştirmek ve bu sektöre giriş yapmak istiyorsanız Cinema 4D tam olarak size göre. Deneme sürümü bulunsa da, bu sektörde ilerlemek istiyorsanız ücretli sürümü almanız şart. Fiyatı 1000$ civarında.

Cinema 4D

2) Maya

Autodesk firmasına ait olan Maya, özellikle günümüz filmlerinde en yaygın olarak kullanılan 3D modelleme programı. Filmlerin görsel efektleri hangi programlar ile yapılıyor? adlı yazımızı okuyarak bu program hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maya 3D

3) Blender

Ücretsiz olarak kullanılabilen bu yazılım profesyonel şekilde 3D modelleme yapmanıza izin veriyor. İsterseniz hemen indirip kullanmaya başlayabilirsiniz ancak her programda olduğu gibi bunun da eğitimini almanız gerekiyor.

Blender 3D

4) ZBrush

Animasyon veya film efektlerinden ziyade 3 boyutlu resimler oluşturmanıza yarayan ZBrush, heykeller üretmenize ve bunları basmanıza yarıyor. Ücretsiz deneme sürümü olsa da, bu programı profesyonel bir şekilde kullanmak için ücretli sürümü almanız gerek. Fiyatı 800$ civarında.

ZBrush

5) Modo

3D modelleme, animasyon hazırlama, oyun hazırlama gibi amaçlara hizmet eden Modo, çok gelişmiş dinamiklere sahip bir yazılım. Diğerlerine nazaran daha ucuz olsa da oldukça iyi özellikler sunuyor. Tabii ki bir Maya değil ancak, gün geçtikçe gelişiyor ve değerini arttırıyor. Fiyatı 50 Pound civarında.

Modo 3D

Bakmadan Geçme!  Bilgisayar Oyunları Nasıl Yapılıyor?

Verdiğimiz programlar dışında bir çok modelleme programı bulmak mümkün. Listede görmeyi beklediğiniz ama göremediğiniz programlar olursa bizimle paylaşmayı unutmayın! Peki siz hangi modelleme programını daha çok beğendiniz? Görüşlerinizi ve sorularınızı hemen aşağıdan yorum yazarak belirtmeyi unutmayın!

Önceki İçerikIMEI Nedir? Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikİlişkisel Veritabanı Nedir?
Cihat Cebeci
Merhaba, ben Cihat! Memleketim Aydın/Nazilli. Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde okuyorum. Küçük yaşlarımdan beri bilgisayara ve teknolojiye meraklıyım ve ilgiliyim. Bildiklerimi ve öğrendiklerimi paylaşmak amacıyla Mazeretsiz'de yöneticilik ve yazarlık yapıyorum.
Paylaş

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Buraya İsminizi Yazın